İstanbul'da taksi sorununa şaka gibi çözüm önerisi

İstanbul'da taksi sorununa şaka gibi çözüm önerisi
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksi sorununun çözümü için ez az yüzde 30 zam yapılmasını istedi. Aksu "Açılış en az 10 TL, kısa mesafe en az 20 TL olmalı" dedi.

1000 yeni taksi teklifi AKP ve MHP oylarıyla 8. kez reddedilmişti

Hürriyet yazarı Orhan Ün''ün yazısına göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)''nin UKOME toplantısında 8''inci kez görüşülen ''1000 yeni taksi'' teklifi AKP ve MHP''nin oylarıyla reddedilmişti. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu: İstanbul halkı toplu taşımaya binmiyor, ucuz olduğu için taksiye biniyor. Zam yapılırsa taksi sorunu çözülür ifadelerini kullandı.

İstanbul''da taksi sorununa ilişkin tartışmalar güncelliğini korurken, İBB''nin yeni taksi alımı çözümüne karşı İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu''dan farklı bir çözüm önerisi geldi. Aksu''ya göre taksi ücretlerine zam yapılırsa sorun çözülecek.

"İstanbul halkı toplu taşımaya binmiyor ucuz olduğu için taksiye biniyor" diyen Eyüp Aksu''yla konuşan gazeteci Orhan Ün bugün taksi sorununu köşesinde şöyle ele aldı.

Taksisi hakkında işlem yapıldığına ilişkin iddiayı gündeme getirmesinin ardından Eyüp Aksu,,  Orhan Ün''ünsorularına şu cevapları verdi.

Kendi plakanıza işlem yapıldığı iddiası doğru mu?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi havalimanında çalışan taksilerin ruhsatını askıya aldı. Benim kendi taksim de havalimanında çalışıyor. Diğer araçların durumunu bilmiyorum, incelemesi devam ediyor ama ben Sanayi Teknoloji İl Müdürlüğü’nden hızlı bir inceleme rica ettim. Sonuç geldi. İddialar asılsız kendi adıma kayıtlı olan takside her şey usulüne uygundur.

Yok yok yok... Bakın ‘duyumlarımıza göre’ İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetkilileri bazı gruplara taksi plakası verme vaadinde bulunmuş. Bu yüzden çabalıyorlar. Oysa İstanbul’da taksi sayısının artışına gerek yok.

Nasıl yok...

Trafik çözülmediği, teknolojik sistemler devreye alınmadığı sürece bu iş olmaz. Şu anda ki taksi sayısı fazla bile.

Neden bizi beğenmiyor şoför arkadaşlar?

52 bin çalışanımız var. Haliyle bizim mesleğimizde de çok az sayıda çürük elma var. Eğitim verilmesi lazım arkadaşlarımıza.

''YÜZDE 30 ZAM YAPILMALI''

Çözüm zam dediğinizi işittim...

Çok doğru. Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanıp en ucuz taksi hizmetini veriyoruz. İstanbul halkı toplu taşımaya binmiyor ucuz olduğu için taksiye biniyor. Makul bir zam yapılırsa bu taksi bulmama sorunu da çözülmüş olur.

Ne kadar zam istiyorsunuz?

Açılış en az 10 TL olmalı, kısa mesafe en az 20 TL olmalı, taksimetrelere kilometre başına yüzde 30 zam yapılmalı.

Kaç taksi plakanız var Eyüp Bey?

Sadece 1

Taksi ağalığı diye bir iddia var ortalıkta. Kim bu taksi ağaları?

Hiç kimse. Topçuların, popçuların, Gülben Ergen’in, Ahu Tuğba’nın, bu tarz isimlerin adına tek bir taksi plakası bile yok. Zaten İstanbul’da bir kişinin ‘1’den fazla plaka sahibi olması yasak.

İstanbul’da İngilizce bilen taksi şoförü sayısı kaç?

700 civarı

Kadın taksi şoförü var mı?

Hem gece hem gündüz çalışan 400 kadın taksi şoförümüz var.

 

İlgili Haberler