Sivil Havacılık'tan pilotlara çağrı: Okçular tepesini terk etmeyin

Sivil Havacılık'tan pilotlara çağrı: Okçular tepesini terk etmeyin

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Avrupa’daki havalimanlarında yaşanan personel eksikliğinin Türk personel ile karşılamak istemesine tepki gösterdi. Türk pilotlardan "okçular tepesini terk etmemelerini" istedi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Avrupa’daki havalimanlarında yaşanan personel eksikliğinin Türk personel ile karşılamak istemesine tepki göstererek Türk pilotlara ‘okçular tepesini terk etmeyin’ çağrısı yaptı.

İngiltere, Almanya, Hollanda ve Fransa başta olmak üzere Avrupa’daki havalimanlarında yaşanan personel sıkıntısı nedeniyle Türk çalışanları istihdam etmek isterken, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) konuyla ilgili olarak açıklama yaptı.

SHGM resmi internet sitesinden yapılan şu ifadeler kaydedildi.

"İMRENMELERİNİ SON DERECE NORMAL KARŞILIYORUZ"

“Avrupa ve dünya, havacılık sektöründe kâbusu yaşarken Türk Sivil Havacılığı sizin sabır ve azminiz sayesinde lider konumunu sürdürmeye devam etmektedir. Bu nedenle, bazı ülkelerin ve bu ülkelere ait işletmelerin, ülkemiz sivil havacılığına imrenmeleri ve sizleri istihdam etmeye yönelik çalışmalarını son derece normal karşılıyoruz. Bu kapsamda, son günlerde bazı ülkelerin, havacılık profesyonellerimizi istihdam etmeye yönelik yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını titizlikle takip etmekteyiz.

"OKÇULAR TEPESİNİ TERK ETMEYİN"

Bu ülkelerin yapmış olduğu çalışmaların bir diğer amacının, sizler gibi nitelikli ve başarısı tasdiklenmiş profesyonelleri istihdam etmenin yanı sıra ülkemizin havacılık sektöründeki yükselişini durdurmaya yönelik olduğunun da bilincindeyiz. Konuyu bu bağlamda değerlendirdiğimizde, Türk sivil havacılığının yükselişinin aynı şekilde devam etmesi amacıyla okçular tepesini asla terk etmemenizi sizden bilhassa rica ediyoruz. Bahse konu olan personelin çalıştıkları mevcut kurum ve kuruluşlarından ayrılmak istemelerine ilişkin geri dönüşler doğru bir şekilde ele alınmalı, bunlara pratik ve hızlı çözümler üretilmelidir. Bu geri dönüşlerde kurumsallaşma problemlerine yönelik hususlar hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmalıdır.

"ÜCRETSEL KARŞILAŞTIRMA YAPMAK YANILTICI OLABİLİR"

Ücretsel nedenlerle ayrılma taleplerine ilişkin de ilgili havacılık şirketlerimizin bütçelerinin el verdiği ölçüde konuyla ilgili gereken adımları atmalarını ve personel kayıplarını minimize etmeye yönelik gerekli değişiklikleri yapmalarını rica ederiz. Bununla birlikte, sadece ücretsel bir karşılaştırma yapmak yanıltıcı olabileceğinden, havacılık sektöründe bireysel değil bütünsel çözümlerde, ilgili ülkelerle çalışabileceğimiz unutulmamalıdır.”

İlgili Haberler