İYİ Parti'den görevi başında vefat eden sağlık çalışanlarının aileleri için flaş teklif

İYİ Parti'den görevi başında vefat eden sağlık çalışanlarının aileleri için flaş teklif
İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, görevi başında vefat eden sağlık çalışanlarının emekliliğe hak kazanılmış olup olmadığına bakılmaksızın, ailelerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için kanun teklifi verdi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz de korona virüs salgınıyla mücadele etmeye devam ediyor.

Salgınla mücadelede sağlık çalışanları hastaları iyileştirmek için canla başla mücadele veriyor. Bu mücadele sırasında ne yazık ki hayatını kaybedenler de oluyor.

Daha önce, salgın hastalıklarla mücadele sırasında yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının şehit sayılması için kanun teklifi veren İYİ Parti, bu kez görevi başında vefat eden sağlık çalışanlarının emekliliğe hak kazanılmış olup olmadığına bakılmaksızın, ailelerine ölüm aylığı bağlanabilmesi amacıyla kanun teklifi hazırladı.

Kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunan İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, teklifin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

"Gece gündüz demeden görevini canla ve başla ifa etmeye çalışan, vatandaşlarımızı hayatta tutmak için kendi hayatlarını tehlikeye atan sağlık meslek mensupları kamu düzeni ve kamu sağlığı için en hayati ve kutsal görevlerden birini yerine getirmektedirler.

Sağlık çalışanlarımızın içerisinde bulunduğumuz bu süreçte göstermiş oldukları üstün cesaret, vazife bilinci, kararlılık ve karşılık beklemeksizin göstermiş oldukları fedakârlık, maddi ve manevi her türlü takdiri zorunlu kılan, eşine az rastlanır bir metanet örneğidir.

Bu süreçte sağlık çalışanlarının yanı sıra aileleri de onlar ile benzer fedakarlıklar göstermektedir."

Gerekçede ayrıca,

"Ne var ki, mevcut düzenlemeler uhdesinde salgın sürecinde vefat eden ancak henüz emekliliğe hak kazanmamış sağlık çalışanlarımızın ailelerine aylık bağlanmamakta, herhangi bir nakdi tazminat öngörülmemektedir." diyen Türkkan, bu kapsamda kamu düzeni ve kamu sağlığı için her türlü fedakarlığı gösterirken görevi başında vefat eden sağlık çalışanlarının emekliliğe hak kazanılmış olup olmadığına bakılmaksızın, ailelerine ölüm aylığı bağlanabilmesi amacıyla 5510 sayılı Sosyal Si̇gortalar ve Genel Sağlık Si̇gortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasını istedi.

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58