İYİ Partili Çıray’dan Erdoğan’a: 128 milyar doları dış mihraklar mı buharlaştırdı

İYİ Partili Çıray’dan Erdoğan’a: 128 milyar doları dış mihraklar mı buharlaştırdı

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz’u anma programında yaptığı konuşmasındaki ifadelere bomba gibi düşen bir çıkış yaptı. Çıray, “dış mihrakların ekonomik saldırıları” ifadelerini meclis gündemine taşıyarak somut delillerinin açıklanması için bir soru önergesiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

128 milyar doları dış mikraklar mı buharlaştırdı

Çıray, 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının yıldönümünde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sarfettiği sözleri meclis gündemine taşıdı.

DIŞ MİHRAKLARIN EKONOMİK SALDIRILARINA DAİR VERİLERİ AÇIKLAYIN

Benzer ifadelerin birçok AKP’li yönetici, bakanlar ve diğer cumhur ittifakı üyeleri tarafından da özellikle son yıllarda sıkça kullanıldığını ve kamuoyu tarafından artık ezberlendiğini belirten Çıray şunları söyledi: Bu ifadelerden, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki en yüksek enflasyonu yaşamasının asıl nedeninin dış mihraklar olduğu ve Türkiye’ye ekonomik birtakım saldırılarla diz çöktürmeye çalıştıkları kastedilmektedir. Sayın Cumhurbaşkanının, bu söylemini hem Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın objektif ve somut verileri ile bir temele dayandırıp dayandırmadığı açıklanmalıdır.

MADEM ÖYLE, TÜRKİYE NİÇİN YUNANİSTAN’A KARŞI EKONOMİK SALDIRI YAPMIYOR

Çıray, dış güçlerin bu ekonomik saldırıları bağlamında, mademki ülkeler kur oyunlarıyla, icra edilebilir ekonomik saldırılarla kendi milli çıkarları doğrultusunda hareket etmekte ve diğer ülkelerin ekonomilerini bozarak çıkar elde etmekteler, o halde Türkiye de milli çıkarları için aynı şekilde karşılık verebilir, dedi.

Çıray şöyle devam etti: Örneğin, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in Türkiye’ye karşı savaş tehdidine varan açıklamaları, silahlandırılmaması gereken adaları silahlandırması, Ege’de Türkiye’nin tezlerini hiçe sayarak yarattığı gerginlikler açıkça ortadadır. Ancak yandaşları tarafından dünya lideri olarak lanse ettikleri Sayın Erdoğan niçin sürekli kolay lokma olduğunu ima ettiği Yunanistan’ın enflasyonunu benzer yöntemlerle yükseltecek finansal saldırıda bulunmuyor?

Çıray Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

128 MİLYAR DOLAR EKONOMİK SALDIRILARI PÜSKÜRTMEK İÇİN Mİ KULLANILDI?

1-Türkiye’nin finansal bir saldırı altında olduğuna dair Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi kayıtlarında bulunan objektif ve somut veriler nelerdir?

2-Eğer enflasyon ülkelere karşı kullanılan bir finansal savaş aracıysa, Yunanistan’a karşı neden böyle bir karşılık verilmemektedir?

3-128 milyar dolar söz konusu ekonomik saldırıları geri püskürtmek için mi kullanılmıştır? Eğer öyleyse bu saldırıları ve 128 milyar doların saldırılara karşı kullanıldığı tarihleri ve verileri açıklar mısınız?

İlgili Haberler