Alman bilim insanı açıkladı ‘Omicron sayesinde salgın erken bitebilir’

Almanya'nın tanınmış bulaşıcı hastalık uzmanı ve bilim insanı Karl Lauterbach, "Omicron varyantı sayesinde salgın tahmin edilenden daha erken bitebilir. Yeni varyant, salgının bitişini hızlandıran yılbaşı hediyesi olabilir" iddiasında bulundu.

Haber Giriş: 1 Aralık 2021 Çarşamba - 20:41
Takip Et
Alman bilim insanı açıkladı ‘Omicron sayesinde salgın erken bitebilir’
+
Aa
-

Alman bilim insanı Karl Lauterbach'a göre, korona virüs salgınından kurtulmanın yolu Omicron varyantıyla mümkün olabilir.

Giderek yayılan Omicron varyantı için umutlu konuşan Lauterbach, salgının tahmin edilenden daha erken bitebileceğini belirterek, "Omicron varyantı salgının bitişini hızlandıran yılbaşı hediyesi olabilir" dedi.

Alman bilim insanı, yeni varyantla ilgili ilk raporların olumlu olduğunu söyledi.

TRT'nin haberine göre virüsün şimdiye kadar hastaneye yatışa veya can kaybına neden olmadığına dikkati çeken Lauterbach'a göre, Omicron varyantındaki mutasyon, hastalığı daha bulaşıcı ama daha hafif bir hale dönüştürmüş olabilir. Bu da korona virüsün daha basit bir soğuk algınlığı gibi tedavi edilebileceği anlamına gelebilir.

Bu durumun gevşemeye sebebiyet vermemesi gerektiğini vurgulayan Lauterbach, yeni varyantın bulaşmasını azaltmak için seyahat kısıtlamalarına ve maske gibi kurallara uyulmasının önemli olduğunu aktardı.

Araştırmacılar, Omicron varyantının aşılara karşı direncinin anlaşılması için en az iki hafta beklenmesi gerektiği görüşünde...

Alman bilim insanı Karl Lauterbach