Yeni Çağ Gazetesi

Demiryolu için kaynak var, proje yok

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turan’ın CHP’li Murat Emir’in soru önergesine verdiği yanıt önemli bir gerçeği ortaya çıkardı. 2 ay önce 25 kişinin öldüğü tren faciasının yaşandığı hat için AB’den fon desteği sağlandığı ancak proje hazırlanmadığı belirtildi.

09 Eylül 2018 Pazar 10:22

Demiryolu için kaynak var, proje yok

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın CHP’li Murat Emir ’in soru önergesine verdiği yanıt, 2 ay önce 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren faciasının yaşandığı Halkalı - Kapıkule demiryolu projesi için AB’nin 2008 yılında toplam 574.3 milyon Avro’luk fonun yaklaşık 278 milyon Avro’sunu projeye tahsis ettiği, ancak 10 yıllık süreçte Türkiye’nin fizibilite etüdü ve fayda - maliyet açısından uygun proje sunamadığını ortaya çıkardı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, 2009’da revize edilen proje, kazanın olduğu gün 8 Temmuz 2018’de Avrupa Komisyonu’na iletildi. Emir, “Doğru bir proje hazırlansaydı Çorlu ’daki facia yaşanmayacaktı. Ne yazık ki 9 yıl boyunca bakanlığın uygun bir proje hazırlama basireti gösterememesinin bedeli 24 canımızın kanıyla ödenmiştir” dedi.

BAKAN: GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Turhan, Emir’in yazılı önergesine verdiği yanıtta, Avrupa Komisyonu’nun 2007 - 2013 bütçeleme dönemi ile birlikte Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) adı verilen mekanizma altında Türkiye’de ilk kez ulaştırma altyapı projelerine hibe nitelikli fon tahsis ettiği, bu dönem için tahsis edilen toplam hibe fon tutarının 574.3 milyon Avro olduğunu belirtti. Turhan, AB’nin Türkiye’ye Kapıkule - Halkalı tren hattının yenilenmesi için 680 milyon Avro hibe kaynak tahsis ettiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

‘UYGUN PROJE SUNULAMADI’

Turhan’ın verdiği bilgileri değerlendiren Emir, projenin kabul edilmemesinin nedeninin küresel kriz olmadığını, projenin askıya alınmasının tek nedeninin uygun ve verimli bir projenin hazırlanıp sunulamaması olduğunu vurguladı. Emir, şu görüşleri dile getirdi: “Ulaştırma Bakanlığı, AB’nin uyarılarını dikkate alarak projesini revize edebilseydi, kaynak aktarılabilecekti. Bakanlık verdiği yanıtta, Halkalı - Kapıkule projesinin küresel kriz nedeniyle askıya alındığını iddia ediyorsa, aynı dönemde diğer hatlara neden 477.1 milyon Avro kaynak aktarılmıştır? Bakanlığın iptal gerekçesi gerçeklerle uyuşmamaktadır. 2009 yılında Avrupa Komisyonu tarafından askıya alınan projenin 9 yıl sonra kapsamlı bir revizyonla tam da elim tren kazasının gerçekleştiği tarih olan 8 Temmuz 2018’de sunulmuş olması tesadüf değilse şark kurnazlığından başka bir şey değildir.”

İLGİLİ HABERLER

İlk yorum yazan siz olun
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.