Özgür Özel’den Recep Tayyip Erdoğan’a ‘Şahsım’ tepkisi

Özgür Özel’den Recep Tayyip Erdoğan’a ‘Şahsım’ tepkisi
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Şahsım’ sözüyle ilgili “Bu siyasi şizofrenik hal öyle bir boyuta geldi ki kendisini bırakın partisini devletin yerine görmeyi, kendisini devlet olarak görmekte ve şahsının Amerika ile, Almanya ile, Fransa ile  zirve yapacak durumda olduğunu ifade etmektedir” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen insan hakları günü etkinliğinde söylediği, ‘İngiltere, Fransa, Almanya ve şahsım 4’lü zirve yaptık’ sözüne tepki gösterdi. Erdoğan’ın bir siyasi şizofreni halinde olduğunu belirten Özel, söz konusu açıklamanın parti devletinden şahıs devletine geçişin göstergesi olduğunu söyledi.

CHP Grup Başkanı Özgür Özel’in TBMM’de düzenlediği basın toplantısındaki açıklamalarından satır başları şöyle:

“Adalet ve Kalkınma Patisi Genel Başkanı 4’lü zirve ile ilgili konuşurken, ‘İngiltere, Fransa, Almanya ve şahsım 4’lü zirve yaptık’ dedi. Bu, daha önceki parti devleti eleştirilerini bir aşama öteye götürüp, şahıs devleti noktasına geldiğimizin en büyük göstergesidir. Zaten 16 Nisan’da rejime kastedilen referandumun oylamasında da sonrasında yapılan uygulamalar sırasında da yapılan eleştiriler bir şahıs devleti oluşturulduğu yönündeydi. Cumhurbaşkanlığı kaynakları da yayınladıkları kitaplarda, verdikleri mülakatlarda ‘tek kişilik hükümet sistemi’ diyerek şahıs devletini itiraf etmekteydiler. Meselenin ruhundan o şekilde etkilenip diline vurmuş ki Fransa, İngiltere, Almanya, şahsım bir toplantı yaptık diyebilmektedir. Bu ülkenin, başbakanlarının, cumhurbaşkanlarının isimleri verilerek 4’lü zirve yaptık denilse bu ülkeleri temsil ettikleri anlaşılacakken, ülkelerin isimlerini söyleyip kendi ismiyle birleştirmesi, kendi adını Türkiye Cumhuriyeti Devleti yerine koyması içinde bulunduğumuz vasatın ve malumun itirafıdır.

Ayrıca bir şapkası Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanlığı olan, bir şapkası Cumhurbaşkanlığı olan, aynı zamanda Türkiye Varlık Fonu’nun başındaki kişi, şapkalardan birini taktığında Anayasa Mahkemesi’ne üye atayabilmekte, diğer şapkayı taktığında Bursa’da partisine il başkanı atayabilmektedir. Bu siyasi sizofrenik hal öyle bir boyuta geldi ki kendisini bırakın partisini devletin yerine görmeyi, kendisini devlet olarak görmekte ve şahsının Amerika ile, Almanya ile, Fransa ile  zirve yapacak durumda olduğunu ifade etmektedir.

Geçtiğimiz günlerde aldığımız bir haber hepimizi şaşırttı. Nobel Edebiyat Ödülü’ne Peter Hanke layık görüldü. CHP olarak bunu Nobel ruhuna uygun bulmuyoruz. Nobel ruhu, bir katliamcıyı öven, bir katliamcıyı görmezden gelen, soykırımı masallaştıran ve bunu yapan kişiyi bir kahraman gibi gören birisi Nobel’e aday bile olamamalıydı.  Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı’nın bu kararı eleştirmesi elbette hakkıdır. Ancak bunu eleştirirken ‘Daha önce de bir teröriste Nobel verilmişti’ sözü son derece sorunludur. Sonra ilerleyen cümlelerde kastının sayın Sancar olmayınca sayın Orhan Pamuk olduğu anlaşılmıştır. Sayın Erdoğan’ın siyasi pozisyonu o kadar değişiyor ki, dün tebrik ettiği bir kişiyi bugün terörist olarak görebilmektedir.”

  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş