Sandık tutanakları ile YSK verilerinin karşılaştırılması

A+A-
Arslan BULUT

CHP, Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı sonuçlar ile sandık tutanaklarının karşılaştırılması için bütün teşkilâtına talimat gönderdi!
Ben de zannediyordum ki sandıklarda görevli olan siyasi parti gözlemcileri, seçim sona erer ermez, aldıkları tutanağın bir kopyasını kendi ilçe merkezlerine götürmüş, dolayısıyla il merkezlerinde birleştirilen sonuçlar daha sonra YSK’nın açıkladığı resmi verilerle karşılaştırılmıştır!
Herkesin politize olduğu 12 Eylül öncesi seçimlerinde bu karşılaştırma bütün partilerde yapılır, bir oyun bile hesabı sorulurdu. Zaman içinde siyasi partiler böyle bir görevleri olduğunu unuttu herhalde! 
Nitekim CHP’nin kendi teşkilâtına gönderdiği talimattan, seçimden hemen sonra böyle bir çalışma yapılmadığı anlaşılıyor!
Oysa bir siyasi partinin en temel görevlerinden biri, seçim tutanaklarını kontrol etmektir!
Ben Trabzon’un Maçka ilçesinde, seçim kurulunda görev de yapan MHP’li arkadaşlarla telefonla konuştum.  “Sandık tutanaklarını partide topladınız mı? Partiye ulaşan tutanaklarla, YSK’nın açıkladığı sonuçlar arasında bir farklılık var mı?”  diye sordum;  “Evet, tutanakları ilçe merkezinde topladık. Resmi rakamlarla bir farklılık yok”  dediler. Bunun üzerine başka bir araştırma yapmadım.

* * *

MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, 47 sandık tutanağı ile YSK sonuçlarını karşılaştırmasa ve Hürriyet’ten Yalçın Bayer, ısrarla bu işin üzerine gitmese kimsenin aklına yurt çapında tutanakların tamamını kontrol etmek gelmeyecekti!
CHP dışında diğer partilerin genel merkezlerinden bu konuda bir ses çıkmıyor ama MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu adeta feryat ediyor.
“MHP olarak seçimden çok önce bu gibi durumlardan şüphelendiğimiz için hazırlıklarımızı yapmıştık. İzmir’deki 8510 sandıktan 6827 sandığın tutanakları elimizde. 47 sandık tutanakları ile resmi YSK listesinin karşılaştırılmasında AKP’ye 1413 fazla, 222 eksik oy yazılmış. CHP’ye fazladan yazılan 367 oy var; eksik yazılan da 1120. MHP’nin 65 fazlası, 395 eksiği var. Bunun hesabının sorulması lazım. Ortada bir çete olayı var.”
47 sandıkta ilan edilen resmi sonuçlarla tutanaklar arasında bu kadar fark varsa, 8510 sandıkta ne oldu acaba?
YSK’dan bu tür tespitler hakkında henüz resmi bir açıklama gelmedi.
“Seçimlere gölge düştü”  demek için henüz erken ama İzmir’deki tablo mide bulandırıyor! Bakalım CHP’nin karşılaştırmasından ne çıkacak?
Öğretmen atamaları
Öğretmen atamaları ile ilgili ciddi itirazlar var. Beden eğitimi ve sosyal bilgiler öğretmenliği öğretimi almış gençler mağdur edildiklerini bildiriyor.
Diyorlar ki, “Öğretmen atamalarında branşlara göre atama oranlarının neye göre plânlandığını Milli Eğitim Bakanlığı detaylı olarak izah etmelidir.
Sosyal bilgiler öğretmenliği bölümü mezunu yaklaşık 10 binin üzerinde genç atama beklemektedir ancak yüzde 10 oranında bile atama yapılmıyor. Fakat Türkçe öğretmenliği mezunlarının neredeyse yarısına görev veriliyor.
Bu tezatın sebebi nedir?
Sosyal bilgiler öğretmenlerine ihtiyaç yoksa neden ataması yapılmış olan Türkçe öğretmenleri görevli oldukları yerlerde sosyal bilgiler derslerine giriyor?
Ücretli öğretmenlik adı altında düşük ücretlerle öğretmen çalıştırmak, eğitim sistemimizin gelişmesi açısından doğru mudur?
Eğer branşlarda öğretmen ihtiyacı yoksa neden ücretli öğretmenlik adı altında düşük ücretlerle öğretmen  çalıştırılıyor? Eğer ihtiyaç varsa neden kadrolu veya sözleşmeli atama yapılmıyor?”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58