26 Temmuz 2021 Pazartesi
İstanbul Hava durumu İstanbul 23°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Yavuz Selim DEMİRAĞ
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Adaletin bu mu dünya!..

[email protected]
+
Aa
-
24 Ekim 2019 Perşembe

Neredeyse 50 yıl oluyor "Adaletin bu mu dünya"nın çalınıp söylenmesi... Ali Ercan'ın sözlerini yazdığı bu Türkü, "Adaletin her dönem tartışıldığı"nın da göstergesi. Yıllar geçip-giderken iyileşmesi, düzelmesi ve hatta adalet dağıtması gereken yargıya güvenirlik tabana vurmuş vaziyette. Türkiye'nin çeşitli cezaevlerinde yatmakta olan tutuklu hükümlülerin yanında yakınları ve avukatlarından mektuplar alıyorum. "Olağanüstü yargı faciası" yaşanıyor. Devleti yönetenler yaldızlı cümleler ile "Terör örgütleri ve FETÖ ile mücadele kesintisiz olarak kararlı bir şekilde yürütülmektedir" beylik lafını ediyorlar. Ne yazık ki duruşma salonlarında yazılı olan "Adalet mülkün temeli" vecizesindeki "mülk" kelimesi "menkul-gayri menkul" bir başka deyim ile "para"ya endeksli. Malumunuz kurulan "FETÖ Borsaları"nda bir gece de milyon dolarlar havada uçuşuyor. Her türlü delil bulunmasına rağmen parayı veren düdüğü çalıp tahliye oluyor. Dayısı olan beraat ediyor. İktidar partisinin içi bile söz konusu "borsa"da dönen paralar yüzünden çalkalanırken, yetkililer tipik siyasi taktik ile rakamlarla göz boyamaya devam ediyor. Cezaevlerinde yatacak yer yok. Bir bölümü boşatmak için TBMM'ne "infaz yasası" getirildi. Zira "hapishaneye dönen" canım memleketimde daha içeri tıkılacak 200 binden fazla kişi var. Rakamlarla boğmadan gerçeklerle yüzleşmeye çalışalım bu gün. 17-25 Aralık sürecinde başlayıp, "uyanıkların kaçıp, garibanların kaldığı" soruşturmalar kapsamında 15 Temmuz sonrasında 1 milyon kişi için çeşitli işlemler yapılmış. 500 bine yakın gözaltı gerçekleşmiş. Henüz hiç bir işlem yapılmayan 152 bin şüpheli için soruşturma hazırlığı var. 50 binden fazla aranan var. Yurt dışına kaçan, firarda olan, saklananlar hakkında sayı verilemiyor. Ve hatta "itirafçı" olup, 8-10 isim verip kurtulanların da sayısı meçhul. "İtirafçı ya da gizli tanık rezaleti"ne dair istatistik tutulmuş değil. "Kuru ile yaşın aynı çuvala atıldığı davalardaki toptancı anlayış" yüzünden "at izi, it izine karıştı." Dahası bir yığın "Mağdur Ordusu" oluştu. FETÖ davalarında tutuklu sayısı 6 bin 800... 29 bin 202 kişi hükümlü... 152 bin 399 şüpheli hakkında gizli soruşturma var. 69 bin 567 kişinin davaları halen devam ediyor. Soruşturma ve davaları devam edenlerin sayısı 221 bin 966...

15 Temmuz kalkışmasına ilişkin soruşturmalar tamamlandı. Şu an sonuçlanmayan 21 dava var. 268 dosyada yargılama sona erdi. 1804 sanıklı en büyük dosyada 695'i adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, 819'u tutuklu. Toplam 1216 kişiye ağırlaştırılmış müebbet cezası (ki bunlardan 17'si 141'er kez) ceza aldı. 1097 sanık normal müebbet, 1491 sanık 1 yıl 2 ay ile 20 yıl arasında ceza aldı. 2 bin 621 kişi beraat ederken, 525 kişiye ceza verilmedi. Darbe girişiminin bilançosunda 3 bin 804 kişi mahkum edilirken, 25 bin 621 kişi beraat etti. Gelelim "darbeci" diye yargılananların rütbelerine:

Ağırlaştırılmış müebbet; 71 General, 221 Subay, 173 astsubay, 50 Uzman Çavuş, 61 Askeri Öğrenci, 24 Sivil, 4 Polis,12 Er.

Müebbet; 20 General, 403 Subay, 131 Astsubay, 164 Uzman Çavuş, 276 Askeri Öğrenci,12 Polis, 91 Er

Çeşitli 2 yıl ile 20 yıl arası ceza alanlar; 18 General, 642 Subay, 232 Astsubay, 366 Uzman Çavuş, 154 Polis,18 Sivil,1 Mülki Amir, 17 Askeri Öğrenci, 43 Er

Hani "Gariban erler yoktu?" Yarın vatani görevini parasızlıktan bedelli olarak ödeyemeyenlerle, işsizlik yüzünden "Uzman Erbaş" olanları inceleyeceğiz.

 

Ersin Tatar'dan açıklama ve cevap

Yeniçağ Gazetesi'nin 21 Ekim 2019 tarihli sayısında yazarınız Yavuz Selim Demirağ'ın kaleme aldığı 'Kıbrıs'a dikkat!' başlıklı yazıda şahsımla ilgili ortaya konan mesnetsiz gerçek dışı iddialar beni üzmüştür.

KKTC'deki dış mihraklar tarafından beslenen bir kısım kendini bilmezin, Rum muhiplerinin zaman zaman şahsımı karalamak maksadıyla temcit pilavı gibi pişirip pişirip servis ettikleri aslı astarı olmayan iddialara daha önce gereken cevabı vermiştim.

Yazarınız Demirağ'ın hiçbir araştırma ihtiyacı duymadan, kulaktan dolma ve kaynağı milli olmayan çevrelerin dedikodularıyla şahsımı hedef alması düşündürücüdür.

Daha önce de birçok kez açıkladığım üzere ve yazarınız Yavuz Selim Demirağ'ın talihsiz iddialarının aksine  İngiltere'de hakkımda açılmış hiçbir dava yoktur, dolayısıyla İngiltere ile ilgili bir sorunum da bulunmamaktadır.

Konuyla ilgili yazarınızın iddialarının gerçek dışı olduğunu gösteren,  KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Polis Genel Müdürlüğü'nün araştırma yazısını gönderiyorum.

Saygılarımla;

Ersin Tatar

KKTC Başbakanı

yav-004-001.jpg

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Göç dalgasının aşılarla ilgisi!
Göç dalgasının aşılarla ilgisi!
Arslan BULUT
Göç dalgasının aşılarla ilgisi!
Suriye'de yine saldırı... Nereye kadar?!
Suriye'de yine saldırı... Nereye kadar?!
Arslan TEKİN
Suriye'de yine saldırı... Nereye kadar?!
Büyük felaketin ayak sesleri!..
Büyük felaketin ayak sesleri!..
Mehmet FARAÇ
Büyük felaketin ayak sesleri!..
Yolun sonuna geldik
Yolun sonuna geldik
Murat AĞIREL
Yolun sonuna geldik
28 Şubat Davasında Kanunilik Sorunu
28 Şubat Davasında Kanunilik Sorunu
Orhan UĞUROĞLU
28 Şubat Davasında Kanunilik Sorunu
Türk bankacılığında kurumsallık
Türk bankacılığında kurumsallık
Remzi ÖZDEMİR
Türk bankacılığında kurumsallık
Kardeşler yarışıyor!
Kardeşler yarışıyor!
Servet AVCI
Kardeşler yarışıyor!
Dolarda IIF 9,50 tahmini tutacak mı?
Dolarda IIF 9,50 tahmini tutacak mı?
Evren Devrim ZELYUT
Dolarda IIF 9,50 tahmini tutacak mı?