28 Haziran 2022 Salı
İstanbul Hava durumu İstanbul 26°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN

Numan Kurtulmuş canlı yayında Asgari ücret zammını ve tarihini açıkladı

AKP Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, "Temmuz ayında işçi emeklilerimizin de dahil olmak üzere. Öyle zannediyorum ki yüzde 40'lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Aynı şekilde asgari ücrete de bir dokunuş gerçekleştirilecek," dedi.

Haber Giriş: 22 Haziran 2022 Çarşamba - 22:18
Takip Et

AKP'li Kurtulmuş canlı yayında açıkladı. Asgari ücrete yüzde 40'lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek

Numan Kurtulmuş canlı yayında Asgari ücret zammını ve tarihini açıkladı
+
Aa
-

AKP Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, Habertürk TV'de Serap Belet, Kürşad Oğuz ve Kemal Öztürk’ün gündeme dair sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş, "Temmuz ayında işçi emeklilerimizin de dahil olmak üzere. Öyle zannediyorum ki yüzde 40'lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Aynı şekilde asgari ücrete de bir dokunuş gerçekleştirilecek. Enflasyonun orta vadede düşürülmesi için atılacak adımlar var," dedi.

Kurtulmuş'un ekonomiye ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

"Uzun yıllar dünya ekonomisi böylesi bir krizle karşılaşmamıştı. Önce pandemi şartlarının çıkardığı ağır tablo, tedarik zincirlerinin kırılması. Başta enerji, doğalgaz, petrol gibi dünyada çok önemli emtia pazarındaki dolar bazında fiyat yükselişleri vesaire. Bütün bunlarla ilgili dünya ekonomisi türbülansa girmişken arkasından patlak veren Ukrayna-Rusya savaşı sürecindeyiz. ABD bile bir resesyonu konuşur hale geldi. FED en faiz artırımına giderek çok da alışık olmayan bir sürece girdi. Türkiye'de ekonomideki karşılaştığı zorlukları aşmak için gayret ediyor.

Üç alanda ilgimizi yoğunlaştırıyoruz. Birisi döviz fiyatlarındaki iniş çıkışların belli seyre girmesini görmek. İkincisi hem küresel fiyat artışları hem de döviz fiyatları yükselişiyle ortaya çıkan enflasyon. Enflasyonun kontrol altına alınması ikinci alan. Ancak bunlar yapılırken diğer taraftan vatandaşımızın karşı karşıya kaldığı hayat pahalılığı. Vatandaşımızın gelir seviyesinin daha yükseğe çıkarılması için tedbirler alınması. Geçtiğimiz yıl enerji ve akaryakıtta vatandaşımıza doğrudan destek verdik. Enerji giderlerin yaklaşık yüzde 75'i devlet tarafından karşılandı.

Vatandaşımızın vermesi gereken vergilerden vaz geçerek, destekler vererek vatandaşlarımızın gelirini yukarı çekmek için gayret sarf ediyoruz. Temmuz ayında işçi emeklilerimizin de dahil olmak üzere. Öyle zannediyorum ki yüzde 40'lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Aynı şekilde asgari ücrete de bir dokunuş gerçekleştirilecek. Enflasyonun orta vadede düşürülmesi için atılacak adımlar var. Acil olan şu anda vatandaşımızın ciddi alım gücü problemiyle karşı karşıya kaldığını görüyoruz.

Bunun için alım gücünün desteklenmesini temin edilmesi lazım. Orta vadede tarımsal alanların daha fazla ekilmesini sağlamak. Tarım Bakanımız bu açıklamayı yaptı. Tarımsal ürünlerdeki fiyatların aşağı çekilmesi. Dar ve orta gelirli vatandaşımızın daha rahat konut alabilmelerini sağlamak için sadece kredi değil aynı zamanda ucuz arsa üretimi düzenlemelerinin yapılması. Bunlarla ilgili çok titiz çalışmalar yapılıyor. Yakın planda ailelerin alım gücünü arttıracak tedbirleri temin etmemiz lazım.

"BU YAZ İTİBARİYLE RAHATLAMAYI HİSSEDECEĞİZ"

Her zaman dünya ekonomisi ve ulusal ekonomiler iç içedir. İçinden geçmekte olduğumuz süreç her iki dinamikleri çok daha yakınlaştırmıştır. Ukrayna-Rusya arasında tahıl dünya piyasalarına çıkmıyorsa bundan hiçbir ekonomi kolay kolay kendisini koruyamaz. Ekonomi ile ilgili öngörülebilir olmak meselesi bu. Şu anki şartlar içerisinde çok dinamik süreçten geçiyoruz. Örneğin Türkiye'nin ilk 5 aylık performansı bütçenin 124 milyar fazla vermiş oldu. Biz hala bütçe disiplinini koruyan ülkeyiz. Türkiye enerji hariç cari fazlası veren bir ülke.

Maalesef enerjide dışa bağlıyız. 2018'de devreye soktuğu kendi milli yerli kömür hamlesini çok değerli görüyoruz. İhracatımız 240 milyar dolar seviyesine geldi. İstihdam pandemi öncesi dönemine dönmüş oldu. Baktığınızda Türkiye ihracatını yapan, istihdam üreten bir ülke. Temel sorun hayat pahalılığı. Dengeleri bozmadan bu anlamda tedbirleri alıyoruz. Bu yaz aylarıyla birlikte bir rahatlamayı, ondan sonraki dönemde baz etkisiyle daha kalıcı bir rahatlamayı hissedeceğiz. Kuruvaziyer turizmiyle ilgili olarak uzun süre yakalamadığımız rakamları yakalamışız. İstanbul ve Antalya'da otellerin büyük doluluk yaşadığını görüyoruz. Yaz aylarıyla birlikte tarım ürünleri aşağı doğru seyretmeye başladı.

Hiçbir şekilde biz pandemi sürecinin başından itibaren tedarik zincirlerini kırdırmadık. Türkiye'de herhangi bir mal yok satmadı. Pahalı oldu, oynaklık oldu ama sonuç itibariyle tedarik zincirleri kırılmadı.

Enerji fiyatlarıyla ilgili döviz bazında baktığımızda Türkiye'de arttı ama dünyadan daha fazla arttığını söyleyemeyiz. Ya petrolünüz, doğalgazınız olacak ya da paranız rezerv para olacak. Paranız rezerv para değil, petrol doğalgaz gelirleriniz yok. Vatandaşın alım gücünü olumsuz etkilemesin diye 165 milyar lira kamudan finanse etmişsiniz.

Burada yapılabilecek olan şeyler maksimum şekilde yapıldı. Türkiye'de ekonomide yeni bir yönelişin olduğunun altını çizmek lazım. Sadece faiz, enflasyon, işsizlik rakamları, ihracat rakamları üzerinden konuşulamaz, bunlar bir bütündür. Türkiye 2013'ten bu yana bir tercihte bulunmuştur. IMF programından ayrıldıktan sonra bir istikamete girdi. Üreten, istihdamı artıran, yatırımı teşvik eden, ihracatı arttıran bir Türkiye modeli.

Vatandaşımızın gündeminde ne varsa, çarşı, pazarda hangi konu konuşuluyorsa bu konu hükümetin masasındadır. Çözerken de afaki şekilde değil eldeki imkanlar çerçevesinde, vatandaşlarımızın beklentilerine göre çözmek hükümetin siyasi önceliğidir. Memur emeklileri dahil olmak üzere enflasyon farkını üstüne koyarak yüzde 40 civarında bir artışın, biraz eksik, biraz fazla olabilir.

Bunlar çalışıyor. Milletimiz 'adil oldu' diyecek bir sonucu inşallah Temmuz'u görecek. Burada ek zam talebi olduğu zaman bütün kamu görevlilerine tabii ki kapsayacaktır."

İlgili Haberler

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.

Abuziddin Kilkamış
24.06.2022 07:33
Sizlere esaslı bir dokunuş yapma vakti geldi de geçiyor. Az Kaldı
 
Bozkurt
24.06.2022 02:12
Sayın cumhurbaşkanımız asgari ücretle çalışan yaklaşık on kişinin toplam maaşı kadar zam aldı. Helali hoş olsun. Sarayda yaşamak bizim Türk liderlerine yaramıyor. Halktan tamamen kopuyorlar
 
Vatandaş
24.06.2022 00:49
Kepçeyle al kendine hemen anında, ama halka gelince 3 kuruş için süründür. Ülkeyi insanları ne hale getirdiniz yazıklar olsun.
 
Ali.K
23.06.2022 21:59
%40 dokunuşu sanki kendileri veriyormuş gibi, o zaten bizim kanuni hakkımız. İyi onuda vermeseydiniz.
 
Ali.K
23.06.2022 21:58
O dokunuşu yakında biz yapacağız sandıkta.
 
Ercan doğan
23.06.2022 16:36
Vallaaa kusurabakma cumhurbaşkanim belediye çalışanlarına kadro verilmedi bu yüzden dee İstanbul Ankara daha çok büyükşehirleri kaybettiniz asil kadroyu vermezseniz gene 2023 de kaybedersiniz
 
Sivrikülah
23.06.2022 14:16
Hesap yaptım: 2012 emekli maaşım asg.ücretin 3.46 katı, bugün ise 1.97 katı. Fark 1.49 - Fark TL : 6.332 TL. AYLIK KAYIP, EMEKLİLER ÖLSÜN
 
Nuri
23.06.2022 13:10
Zaten aciklafiginiz dsndik enflasyon rakami 40 ne yani cebindenmi veriyosunda hava atiyosun
 
Hoca
23.06.2022 11:49
Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'mızın açıklamaları ile Pr.Dr. Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından bir şey anlayamıyorum.Sadece sonuç çıkarabiliyorum.*yetkim yok.*
 
mmt
23.06.2022 11:36
milleti yanıltıp kandırmayın.şu ana kadarki tutarsız konuşmalarınızdan sonra sizleri ciddiye almıyoruz.bir kişinin söz hakkı var.siz değilsiniz.bekleyelim herşey temmuzda ortaya çıkar.
 
Senol
23.06.2022 10:25
Seçim yatırımı için yaptığın bu açıklamanı beğenmedim.
 
Ahmet
23.06.2022 10:09
zaten 6 aylık enflasyon %40 civarı olacak,enflasyon artı refah payı verin emekli nefes alsın.
 
Emekli
23.06.2022 10:02
Yanlış politikalarınızın sonucu, kendi yarattığınız enflasyonu millete zam diye, yok dokunuş diye kakalamaktan artık vaz geçin...%40 üzeri, bir %40' da siz ekleyinde görelim zammı....
 
Ismail.kaya
23.06.2022 10:00
Eyt eyt eyt çıksın artık pirimimiz çogaldıkca.magışımizdüşüyor
 
Sivrikülah
23.06.2022 09:43
Bir arkadaş yazmış: 10 bin alan emekli ile 3 bin alan emekli arasındaki farkı kapatın diye. 10 bin alan 3 bin alanın ort. 3 prim ve/veya gün sayısı ödemiş durumda. Adalet: en düşük ücreti yükseltmek
 
aaaa
23.06.2022 09:10
sayın Numan Kurtulmuş AKP içerisinde tek bir milletvekili yok ki kendi fikrini bile söyleyemiyor padişahın karşısında sadrazamlar tartışırdı
 
AKM
23.06.2022 08:54
alın zamınızı başınıza çalın yeterki gidin kâbus gibi çöktün üz ülkenin başına
 
adil
23.06.2022 08:34
hala inanan ve oy veren varsa hayret ya ne diyeceğim ne dedinizde tutku bir yazın şuraya ekonominin iyi olduğunuz söylüyorsunuz ama kaç defa bakan merkez bankası başkanı değiştirdiniz
 
OSMAN
23.06.2022 08:24
Eyyy iktidar insanlara lütfetmiyorsunuz bu artışları. ENFLASYON FARKINI VERİYORUZ DİYECEKSİNİZ
 
Tankut Ertem
23.06.2022 07:52
Dünyadaki senelik %8'lik enflasyonu, ekonomi bilmemenizden ve becerisizlikten doğan ülkemizdeki %150 'lik enflasyonla kıyaslamayın artık...
 
ombudsman
23.06.2022 07:46
Enflasyon %170 olmuş %40 zam verilse bile insanların alım gücüne yeterli katkı sağlayamaz. Çamura saplanmış araba gibi ekonomimiz patinaj yapmaktadır izlenen hatalı politikalar nedeniyle.
 
Cumhur
23.06.2022 06:47
Bu zamlarla enflasyon farkı kapanmaz çarşı pazar yangın yeri bir defa adaletsizligi giderin 9 bin 10 bin maaş alan emekli ile 3bin maaş alan arasını kapatın aynı zammı verince fark açılıyor buna çözüm
 
Sivrikülah
23.06.2022 06:39
Emekliye yapancağın zam "Kanun gereği" , sanki extra veriyormuş gibi yok dokunuş yok iyileştirme bla bla bla..., " Hak " bile propaganda aracı oldu bunların elinde 20 yıldır.
 
Hasan
23.06.2022 06:34
2022 yılı ilk altı aylık ENFLASYON %40 a yakın zaten...İŞÇİ emeklisi KANUN GEREĞİ bu enflasyon farkını alacak..EMEKLİ zam almaz,SİZ de zam veremezsiniz...
 
Abuzittin
23.06.2022 05:49
o paraya kendisi geçinsin.
 
Vatandaş
23.06.2022 04:22
Halk size sandıkta öyle bi dokunacakki sizde donup kalacasınız lütüfta bulunuyor pazara bi çık bahçeliyide al tüp 350 tl ayıp kanuni hakkı müjde diye veren zihniyet
 
sıradan vatandaş
23.06.2022 01:59
bir taraflardan uydurulan düşürülmüş 6 aylık enflasyon oranını müjdeymiş gibi lanse ediyor ve aklımız ile dalga geçiyorlar artık yeter herkes size oy vereneler kadar sıfır ıQ değil
 
Naci
23.06.2022 01:38
gelir vergisi,KDV,ÖTV yede yüklü zamlar var...Bu gelecek zamlar ele geçmeden fazlasıyla geri alındı demek.Sıkı tutunun kusursuz kasırga geliyor
 
Bozkurt
23.06.2022 01:34
Sanki bostanlik bağışlıyor adam,duyanda kendine düşen mirastan verecek sanar.merak etme daha zamlı maaş cebe girmeden a babalara aldirirsiniz siz.pusuya yatmislar bekliyorlar adamlar verilecek zammı
 
Osman
23.06.2022 01:29
Dokunuşun arkasında bir şeyler varmı Numan,önemli olan zam vermek değil,arkadan gelen zamları frenlemek ,tane ile patates aldirdiniz bize.seker tam beş katina çıkmış.az kaldı ya sabır diyoruz
 
Naoma kutulmuş
23.06.2022 01:28
Vay be zamaninda , karun oldular diyen naoma şimdi zam haberi veriyor , senin tuzun kuru kaptin koltugu , ne çabuk unuttun elestirdigin gunleri , rahatmı koltugun ?? Bu isin öbür dunyası var
 
ali
23.06.2022 01:00
Yapılan zamlardan aşağı verilecek üçret. sandık gerek sandık
 
2bin 5yüz emeklisi
23.06.2022 00:55
bana zam yapmayın...adıma ödenmiş sigorta primlerini helal ediyorum.yiyemediğim eti sütü peyniri zeytini helal ediyorum..yahu 2500 tl emekl maaşına zam yapmak için temmuzu niye bekliyorsunuz?bittik be
 
Osman
23.06.2022 00:44
Yeni cumhurbaskani mi Numan Bey?Sonra Saglik bakanina kizdigi gibi kizmasin reis.
 
Zeyno
23.06.2022 00:35
Ekmek 1 TL iken 5 TL oldu, % 500 zam gelmiş. Verilen zam değil enflasyon farkı, maaşlara 5 kat zam yapilirsa zam yapıldı o zaman denir.
 
Gıdıgıdı
23.06.2022 00:24
Maaş zammı ele geçmeden herşeye %40 zam daha. Sıfıra sıfır elde kaldı çift sıfır. 00
 
Dokunanı üç nokta...
23.06.2022 00:22
Dokunuş mu gerçekleşecek? Şaka mısınız siz?
 
Bozkurt
23.06.2022 00:15
Sen kurtulmussun tabi bize hayırlı dokunuslar
 
Haksızlık
22.06.2022 23:31
Ocak ayında asgari ücretli yüzde 50 aldı memur ve emekliler yüzde 25 temmuzda asgari ücretliye ve memur ile emekliye yüzde 40 olursa burdayım bir haksızlık var asgari ücretli yüzde 90 memur ve emekli
 
Poyraz
22.06.2022 23:30
Emekli zaten yasal olarak eflasyon zammını alacak sanki bunlar verecekmiş gibi lanse ediyor millet bu kadarda enayi değil
 
vatandaş
22.06.2022 23:16
iki ülke savaş a girdi paraları nın değeri düşmedi.daha ilk günden bizim tl ye ne olduda düşmeye başladı. anlamış değilim bu nasıl bir iş anlamış değilim
 
Tozanlı
22.06.2022 23:16
Kendi kendikerine enflasyon belirliyorlar utanma sıkılma diye ne varsa kaybetmişler..o zaman tuik denen rezil kurumu kapatın gitsin devletin butün değerlerini yok ettiniz Allah' da sizleri yok etsin i
 
murtaza
22.06.2022 23:08
Siz iktidardan gittiğiniz zaman vatandaş rahatlayacak
 
Murat fırat
22.06.2022 22:47
Güven büyük bir değerdir kaybolursa bir daha geri gelmez onun içindir ki artık yalanlara inanmıyorummmm
 
Clark
22.06.2022 22:44
Bütçe fazla verdi ama biz ek bütçe çıkarıyoruz anlayan burda bi anlatsın
 
Sedat
22.06.2022 22:41
Yine yalan söylemiş TUİK in uydurma enflasyonu bile %40 sen tabanındaki makarnacıları uyut. Sende karun olanlardansın.
 
Numannnnn
22.06.2022 22:35
Karun oldular diyen numana bak , derdi koltukmus noldu rahatladinmi numan
 
Net konuşan adam
22.06.2022 22:34
Yahu siz bir şey açıklamayın ne zaman bir hayır söz ettiyseniz sonu hep şer oldu halk perişan ettiniz.
 
Bakan Koca: Kullandığım bir cümle çarpıtıldı
Bakan Koca: Kullandığım bir cümle çarpıtıldı
Bakan Koca: Kullandığım bir cümle çarpıtıldı
Sağanak nedeniyle Kastamonu-Ankara kara yolu çöktü
Sağanak nedeniyle Kastamonu-Ankara kara yolu çöktü
Sağanak nedeniyle Kastamonu-Ankara kara yolu çöktü
Gedson Fernandes'ten olay paylaşım
Gedson Fernandes'ten olay paylaşım
Gedson Fernandes'ten olay paylaşım
Yunanistan'a kaçarken yakalanan 4 FETÖ şüphelisi tutuklandı
Yunanistan'a kaçarken yakalanan 4 FETÖ şüphelisi tutuklandı
Yunanistan'a kaçarken yakalanan 4 FETÖ şüphelisi tutuklandı
Okan Buruk: Tek hedef şampiyonluk
Okan Buruk: Tek hedef şampiyonluk
Okan Buruk: Tek hedef şampiyonluk
Emre Mor'da sona yaklaşıldı. Adım adım Fener'e
Emre Mor'da sona yaklaşıldı. Adım adım Fener'e
Emre Mor'da sona yaklaşıldı. Adım adım Fener'e
Galatasaray yeni sezon için sahaya indi
Galatasaray yeni sezon için sahaya indi
Galatasaray yeni sezon için sahaya indi