Tesadüfe bak bugün yıkım ihalesi yapılacaktı. TOGO kuleleri yıkım kararında önemli gelişme. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yıkım ihalesi öncesi yürütmeyi durdurma kararı çıktı

Tesadüfe bak bugün yıkım ihalesi yapılacaktı. TOGO kuleleri yıkım kararında önemli gelişme. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yıkım ihalesi öncesi yürütmeyi durdurma kararı çıktı
Ankara’daki TOGO kulelerinin yıkım ihalesi öncesinde önemli gelişme. Togo kulelerinin yıkımı ihalesi öncesinde Ankara 17’nci İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

CHP eski Milletvekili ve eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş''ı karşı karşıya getiren TOGO kulelerinin yıkım kararında önemli gelişme. İmar değişikliğine dair mahkeme kararları gerekçe gösterilerek Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) tarafından Aralık 2019’da mühürlenen Togo Kuleleri’nin yıkım kararı durduruldu.

Gazete Duvar''da yer alan habere göre, yargı kararları sonrası yıkım süreci başlayan ve bugün ABB tarafından yıkım ihalesi yapılacak olan TOGO Kuleleri’ne ilişkin yargı yürütmeyi durdurma kararı verdi.

NE OLMUŞTU

CHP eski Milletvekili Sinan Aygün’ün sahibi olduğu Togo kuleleri projesi Aralık 2019’da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından mahkeme kararı üzerine mühürlenmişti.
Mühürlemenin ardından Aygün, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerinin kendisinden rüşvet istediğini iddia etmiş, Aygün’ün iddialarına karşı Yavaş dava açmıştı.

Şubat 2021’de, Danıştay 6’ncı Dairesi, Togo kulelerine yönelik 11 Nisan 2019’da Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı ve yerel mahkeme ile istinaf mahkemesinin gizli emsal artışını iptal ettiği kararı onamıştı. Mahkemenin kararıyla, “Gizli emsal artışının usulsüzlüğü” ,“Şehircilik ilkelerine aykırılık” ve “Binanın kaçak inşa edildiği” mahkeme kararı ile tescillenmişti.

ABB Meclisi''nin 12 Ağustos 2018 tarihinde aldığı ve emsalin 1.50’ye

düşürülmesine ilişkin kararına karşı yapılan itirazın reddine ilişkin işleme karşı açılan dava 8 Temmuz 2022’de sonuçlanmıştı.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi''nin verdiği "davanın reddi" kararının ardından Danıştay 6. Dairesi de kararı oy birliğiyle kesin olarak onamış, emsal 2.10’a göre yapılan ve plan notlarıyla emsal 9.98’i bulan yapının yıkımının önünde hiçbir engel kalmamıştı.

Yargı sürecinin tamamlanmasının ardından ABB harekete geçmiş ve kulelerin yıkımı için ihale süreci başlatmıştı. Hurda karşılığı yıkım için ihale açan ABB, işin muhammen (tahmin edilen) bedelini 25 milyon 913 bin 416 TL olarak belirlemiş, ihale tarihi de 1 Eylül olarak duyurulmuştu.

KONUYLA İLGİLİ  MANSUR YAVAŞ''IN BASIN MÜŞAVİRLİĞİNDEN AÇIKLAMA YAPILDI. O AÇIKLAMA ŞÖYLE:


"Rant iddialarının odağına yerleşen TOGO Kuleleri’nin yıkımıyla ilgili Ankara 17. İdare Mahkemesi, ABB’nin karşı tarafın yıkım kararına açtığı davayı UYAP’tan öğrendikten sonra savunmasını göndermesine rağmen “savunmasını verinceye kadar” ibaresi ile yürütmeyi durdurma kararı verdi. TOGO Kuleleri hakkında önceki tüm yargı kararlarını veren ve planlarını iptal eden 17. İdare Mahkemesinin, savunması önceden gönderilmiş olmasına rağmen aldığı bu kararla kamu zararına sebebiyet verecek şekilde 1 Eylül 2022 tarihinde yapılacak yıkım ihalesi durduruldu.
Ankara’da rant iddialarının odağına yerleşen TOGO Kuleleri ile ilgili olarak 1 Eylül 2022 tarihinde yapılacak yıkım ihalesine az bir süre kala ilginç bir gelişme yaşandı. Daha önce planı iptal eden Ankara 17. İdare Mahkemesi, Danıştay tarafından emsalinin düşürülmesine kesin olarak karar verilen TOGO Kulelerinin yıkımı hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldı.
TOGO Kuleleri hakkındaki önceki tüm yasal sürecin toplandığı, planın iptal edilmesi dâhil tüm kararları alan 17. İdare Mahkemesi,  ABB’nin karşı taraf dava açtığı anda UYAP’tan savunmasını göndermesine rağmen “savunmasını verinceye kadar” ibaresi ile yürütmeyi durdurma kararı aldı. ABB yetkilileri, emsalin kesin olduğu için bu kararların yıkımı sadece erteleyecek nitelikte olduğunu, yıkımın önünde hiçbir engel olmadığını ve rant iddialarının odağındaki bu kulelerin er ya da geç yıkılacağını belirtti.
"
 

 

İlgili Haberler