Onlarca öğrenci yurtsuz kalırken bakın bütçeler nereye harcanmış

Onlarca öğrenci yurtsuz kalırken bakın bütçeler nereye harcanmış

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan MEB’e sorduğu önergesi ile iktidarın, eğitim bütçesinden Maarif Vakfı eliyle yurt dışındaki okullara ve personellerine aktardığı ücretleri ortaya çıkardı.

ODATV’de yer alan habere göre, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Türkiye Maarif Vakfı’nın yürüttüğü faaliyetler ile harcamalarının ayrıntıları için Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e soru önergesi yöneltti. Bakan Özer, önergeyi Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün’ün yazısıyla yanıtladı.

EN YÜKSEK MAAŞ 58 BİN

CHP''li Murat Bakan’ın soru önergesine gelen yanıt, iktidarın, eğitim bütçesinden Maarif Vakfı eliyle yurt dışındaki okullara ve personellerine aktardığı ücretleri ortaya çıkardı. Bakan “Vakıf, 2021 yılı itibariyle 438 kişiyi yurt dışındaki kurumlara personel olarak gönderdi. Bu personellere ödenecek en düşük aylık ücret 25 bin 636 TL. En yüksek maaş ise 58 bin 936 TL” dedi.

Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün, Murat Bakan’ın yazılı soru önergesine şu yanıtları verdi:

“2016 yılında 5 ülkede eğitim faaliyeti yürüten Maarif Vakfı; 2017’de 22, 2018’de 33, 2020’de 42 ve 2021’de 44 ülkede faaliyetlerini sürdürüyor. Bu ülkelerde okul müdürlüğü sayısı 2016 yılında 18 iken 2021 yılında 361’e; 2018’de 1 olan eğitim merkezi sayısı 2021’de 13’e yükseldi. Vakıf, 2016’da 2 olan yurt sayısını ise 2021 itibarıyla 43’e çıkardı.”

CHP’li Bakan, vakıfın, 2021 yılı itibariyle 438 kişiyi yurt dışındaki kurumlara personel olarak gönderdiğini, bu personellere ödenecek aylık ücretin ise, en düşük 2 bin 887 dolar yani bugünkü kurla 25 bin 636 TL, en yüksek 6 bin 637 dolar yani bugünkü kurla 58 bin 936 TL maaş ödendiğini aktardı.

EĞİTİM BÜTÇESİ YURTDIŞINA AKIYOR 

Önerge yanıtını yorumlayan Murat Bakan, yazılı açıklamasında şunları ifade etti:

“Daha önce FETÖ’nün ve diğer tarikat, cemaatlerin yurtlarına muhtaç bırakılan bu öğrenciler, şimdi de iktidarın arka bahçesi olmuş kamu olanaklarıyla beslenen TÜGVA gibi oluşumlara, FETÖ sonrası palazlanan dini cemaat ve tarikat yurtlarına mecbur bırakılıyor. Mevcut yurt sayısı ve kapasitesi öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamıyor. Yaklaşık 4 milyon öğrenci olmasına rağmen Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurtlarda ancak 700 bin öğrenci barınabiliyor. Devlet yurduna yerleşemeyen, özel yurtlara gücü yetmeyen, tarikat ve cemaat yurtlarına karşı duran üniversite öğrencileri ise en son parklarda yatmaya başladı. Umutsuz, işsiz, yarınsız bıraktıkları gençleri şimdi de yersiz, yurtsuz bıraktılar! Bugün Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenler; tüm bu koşullar içerisinde dahi ülkemizin eğitim bütçesini, daha önce FETÖ’nün yaptığına benzer bir organizasyonla, Maarif Vakfı eliyle yurt dışındaki okullara ve orada astronomik ücretlerle çalışan yandaşlarına akıtıyor.

Türkiye’den hangi kriterlere göre olduğunu bilmediğimiz bir şekilde görevlendirilen ve yabancı dil yeterliliği olmadığını bizzat bildiğimiz kişiler, astronomik ödemelerle Maarif Vakfı bünyesinde istihdam ediliyor. Maarif Vakfı faaliyetleri için Türkiye’den yurt dışında giden personele, en düşük 25 bin en yüksek 58 bin TL maaş ödeniyor. Bugün Türkiye’de asgari ücret 2 bin 825 TL! Maarif Vakfı, yurt dışında kimlerle hangi faaliyetleri yürütüyor? Bu kişiler kim? Türkiye’ye ve eğitime hangi katkıyı sağlıyorlar? Bazı dini cemaatlerin Maarif Vakfı’ndaki egemenliğini, mensuplarının yurt dışındaki bu okullara/yurtlara gönderildiğini de duyuyoruz. Toplamda 166 kurum ve kuruluşla protokol imzaladıkları bilgisini veriyorlar. Protokollerin kapsamını ve hangi kurumlarla yapıldığına dair detayları sormamıza rağmen bu bilgileri paylaşmıyorlar. Dört yılda eğitim bütçesinden toplam 1.5 milyar liranın üzerinde para alan Maarif Vakfı’na bu yıl MEB’in bütçesinden 1.2 milyar TL aktarıldı. Bu bütçeler öğrenci yurdu yapmak için kullanılsa 2 yıl içinde yurdu olmayan öğrenci kalmaz.”

 

İlgili Haberler