Ali Babacan basın temsilcilerine açıkladı: Üçüncü buluşma 27 Mart’ta

Ali Babacan basın temsilcilerine açıkladı: Üçüncü buluşma 27 Mart’ta

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, bazı gazeteler ve haber portallarının temsilcileriyle partisinin 2. kuruluş yıldönümünde bir araya geldi. Babacan, 6 liderin üçüncü buluşması için bilgi verdi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 6 parti liderinin imzaladığı metnin ardından yeni çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

Babacan, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş sürecinin yol haritası, ilkeler ve değerler çalışması ve tema bazlı çalışmaların yapılacağını söyledi. Babacan, 6 liderin üçüncü buluşmasının kendisinin ev sahipliğinde 27 Mart’ta gerçekleştirileceğini de kaydetti. Gelişmelerin doğal akışının 6 partinin ittifakı yönünde ilerlediğini belirten Babacan, Cumhurbaşkanı adayının liderlerin mutabakatıyla belirlenmesi ve bu konunun ileri aşamalar bırakılması konusunda anlaşıldığını vurguladı.

"ÖRGÜTLENMEMİZİ TAMAMLADIK"

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine göre Babacan, bazı gazeteler ve haber portallarının temsilcileriyle partisinin 2. kuruluş yıldönümünde bir araya geldi. Türkiye’nin ekonomi, dış politika, hukuk, adalet ve eğitim gibi her alanda sorunlar yaşadığını belirten Babacan, 81 ilde örgütlenmelerini tamamladıklarını kaydetti. Parti olarak anket yaptırmadıklarını ama üyelerine ilişkin bir araştırma yaptıklarını kaydeden Babacan, “Buna göre üyelerimizin yüzde 37’sinin daha önce AKP’ye, yüzde 20’sinin CHP’ye, yüzde 10’unun HDP’ye, yüzde 10’unun İYİ Parti’ye, yüzde 6-7’sinin MHP’ye oy verdiklerini, kalanların ise hiçbir partiye oy vermediklerini belirledik” dedi.

6 partinin seçim sonrası için hazırlık çalışması yaptığını belirten Babacan, eylem planlarının geçiş sürecinin yol haritası, ilke ve değerler çalışması ve tema bazlı çalışmalar olduğunu kaydetti. Babacan, tema bazlı çalışmaların ekonomi, sosyal politikalar, dış politika gibi alanlar olduğunu söyledi.

DEVA, MİLLET İTTİFAKI''NA KATILACAK MI?

DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin Millet İttifakı’na katılıp katılmayacağı yönündeki soruyu yanıtlayan Babacan, “Hepimizin bir ittifak vizyonu varsa ki görünen o yönde, değer ve ilkelerde uzlaşılması gerektiğini görüyoruz . Toplumsal algıda ittifak olarak yerleşti. Ama konuşulması gereken çok da konu var. Geçiş süreci, ilkeler, ekonomi ya da diğer başlıklarda mutabakata varmamız gerekiyor. Hangi konularda ortak çalışacağımız konusunda mutabakata varmamız gerekiyor. Seçimin ardından ilk 90 dakikada yapılacak açıklamalar da çok önemli. Hızlıca çözülmesi gereken sorunlar var. Örneğin artık hükümet, hiçbir baskı yapmayacak, herkes istediğini özgürce söylesin dediğinizde herkes bir nefes alır” dedi. Cumhurbaşkanı adayı konusunun 6 liderin toplantılarında iki boyutuyla gündeme geldiğini belirten Babacan, “Adayın 6 liderin mutabakatıyla belirlenmesi ve bu konu için erken olduğu ileri bir tarihe bırakılması konusunda uzlaşıldı” dedi.

Babacan, seçimlerden sonra geçiş döneminde fiili olarak parlamenter sistemin uygulanması gerektiğini belirtirken, milletvekili seçimlerine ortak girilmesini savunduklarını kaydetti.

İlgili Haberler