Eski Tarım Bakanı’nı Pakdemirli’nin ipini bu rapor mu çekti? Listeden Erdoğan’ın yakın dostu çıktı

Eski Tarım Bakanı’nı Pakdemirli’nin ipini bu rapor mu çekti? Listeden Erdoğan’ın yakın dostu çıktı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte “Görevden alma” yerine “‘affını isteme” yoluyla bakanlığı bırakan siyasetçi sayısı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile birlikte 8’i buldu.

10 Temmuz 2018''den bu yana tam 8 bakan değişti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, koltuğunu Vahit Kirişci’ye bıraktı.

Odatv’den Caner Taşpınar “Bekir Pakdemirli neden Tarım ve Orman Bakanlığı koltuğundan oldu?” sorusuna herkes gözden kaçırdığı detaylarla cevap aradı.

Caner Taşpınar’ın haberine göre; Bekir Pakdemirli’nin görevden affını istediği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan''ın da af talebini kabul ettiği gündeme geldi.

Yani, Bekir Pakdemirli’nin istifa ettiği öne sürüldü.

Fakat, Pakdemirli’nin bugünkü programı dikkat çekiyor.

AKP Erzincan İl Örgütü, bugün Bekir Pakdemirli’nin AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile Erzincan’ı ziyaret edeceğini duyurmuştu. Bu program, Bekir Pakdemirli’nin görevden affını istemediği, görevden alındığı tartışmasına yol açtı.

Peki, Bekir Pakdemirli neden Tarım ve Orman Bakanlığı koltuğundan oldu?

Türkiye, geçen yıl haftalarca süren yangınlarla mücadele etti. 2021''in ocak ile ağustos ayları arasında kül olan ormanlık alan 177 bin 476 hektara ulaştı. Buna rağmen, eleştirilerin hedefindeki Bekir Pakdemirli koltuğunu korumuştu.

Bugünkü kriz neydi?

Son gelişmeyi herkes gözden kaçırdı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 371 firmaya ait 559 parti ürünü bakanlığın internet sitesinde kamuoyuna açıkladı.

Bekir Pakdemirli’nin son icraatı işte bu listeydi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ifşa ettiği firmalardan biri de Kaanlar Gıda’ydı.

İşte o listedeki ilgili şirket:

 

 

ERDOĞAN’IN YAKIN DOSTU

Kaanlar Gıda’nın patronlarını tanıyalım.

Aile şirketi olan Kaanlar Gıda, 1978 yılında, Osman Kaan tarafından İstanbul Unkapanı’nda kuruldu.

Kaanlar Gıda kurulduğunda, günlük 600 litre süt işleme kapasitesine sahipken, 2011 yılında günlük 400 ton, 2012 yılında ise tesis günlük 1200 ton süt işleme kapasitesine ulaştı.

Şirket, AKP’nin zirve yaptığı yıllarda, Türkiye’nin en büyük üretim tesisi oldu.

Bekir Pakdemirli’nin son ifşa listesinde yer alan Kaanlar Gıda’yı kuran Osman Kaan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlik yıllarından arkadaşı…

ERDOĞAN’IN KABURGALARI KIRILDI

Recep Tayyip Erdoğan, AKP’yi kurmadan öncesinde de Osman Kaan ile birlikteydi.

Hatta, şehir dışı seyahatlerini Osman Kaan’ın aracıyla yapıyordu.

Bir gün, Osman Kaan’ın kullandığı araçta Erdoğan’ın kaburgaları kırılmıştı.

“Bir Liderin Doğuşu” adlı kitapta eski AKP Milletvekili Harun Karaca, o kazada Erdoğan’ın kaburgalarının kırıldığını anlatmıştı.

Osman Kaan ise, bir AKP toplantısında bu kazayı şöyle anlatmıştı:

“Bolu civarındaydı. Dağlar karlıydı ama yolda kar yoktu. Öndeki aracı sollamak isterken karşıdan gelen otobüsü gördüm ve frene bastım. Frene basınca araba kızakladı ve yol kenarında dikili olan kazıklara çarptık, sonra karşıdan gelen otobüsün altına girdik. Reisin ve arkadaşlarımızın vücudunun birçok yerinde kırıklıklar oluştu.”

14 KİŞİLİK EKİPTEYDİ

Osman Kaan, AKP’nin ağır toplarından biri…

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan''ın parti çalışmaları devam ederken, 14 kişilik bir heyet, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu''yla görüşmüştü. Bu ekipte Osmaan Kaan da yer almıştı.

Osman Kaan’ın yeğeni Abdurrahman Kaan, MÜSİAD''ın genel başkanlığını yapmıştı.

Son olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan''ın kararıyla, Osman Kaan’ın kurucusu olduğu Kaanlar Vakfı’nın vergiden muaf tutulması tartışma yaratmıştı.

Bekir Pakdemirli’nin koltuğunu kaybetmesinde, işte bu son ifşa listesinin neden olduğu konuşuluyor.

İlgili Haberler