Osman Kavala'nın gerçek yüzü

Osman Kavala'nın gerçek yüzü
Cumhuriyet yazarı Bartu Soral, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan tutuklu bulunan Osman Kavala'nın gerçek yüzünü gözler önüne serdi. Soral'ın yazısına CHP'li Ağbaba'dan tepki gelmesi ise dikkat çekti.

Cumhuriyet yazarı Bartu Soral, 18 Ekim'de gözaltına alınmasının ardından "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderilen Osman Kavala'nın Türkiye'deki faaliyetlerini köşesine taşıdı.

Kavala'nın, Soros'un vakfı, Ergenekon kumpası ve bebek katili Abdullah Öcalan'la diyaloğunu kaleme alan Soral'a, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın tepki göstermesi dikkat çekti.

Twitter'dan yaptığı paylaşımında direkt olarak Soral'ı hedef alan Ağbaba, "Biz @BartuSoral’ı ekonomi yazarı sanıyorduk. Tabi ekonominin kötü gidişatında yazacak birşey bulamayınca AKP'nin kurduğu hukuksuz düzenin savunuculuğuna soyunmuş. Ergenekon da Balyoz da hukuksuzdu Osman Kavala davası da hukuksuzdur" ifadelerini kullandı.

Soral ise Ağbaba'ya "Biz de Ağbaba'yı siyasetçi sanıyorduk..." diyerek cevap verdi. Soral, Twitter'dan verdiği cevapta "Türkiye'yi kurtaracak sanıyorduk... Önce kendi işini doğru yap. 24 Haziran akşamının hesabını milletin önüne koy, sahip çıkamadığın 180 bin sandığı açıkla, sonra başka işlere vakit ayırırsın" dedi.

Soral'ın, Cumhuriyet gazetesinde yer alan "Osman Kavala olayı" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Kimdir Osman Kavala?
Birleşmiş Milletler’de yaşanan bir olaya kadar tanımıyordum… Sonra tanıdım… Sene 2008, Birleşmiş Milletler’de yöneticiyim. Diyarbakır’da uygulanacak 37 milyon dolarlık bir kalkınma projesi hazırlandı. Dönem de tam açılım dönemi... İşin başına bir proje müdürü seçeceğiz. İlan verdik, Diyarbakır’da yaşayan pek çok vatandaş başvurdu. Bir heyet kurduk, başvuruları değerlendirsin diye. Heyet bir adayı göreve uygun buldu. Diyarbakır’da oturan, Kürt kökenli bir yurttaşımız. Meğer Osman Kavala ve 41 tane sivil toplum örgütü, 37 milyon dolarlık projenin başına Nurcan Baysal isimli bir kişi geçsin istiyorlarmış!.. Heyetin seçmediği bu kişi için BM Genel Sekreteri’ne mektup yazdılar. Seçilmeyen aday “Kürt olduğu için seçilmedi”, bu “insan haklarına ve demokrasiye” aykırıdır diyerek, hem yalan söylediler, hem de üstüne titrediğimiz evrensel değerleri şahsi çıkarları için paravan olarak kullanmaktan imtina etmediler. Çünkü göreve seçilen de Kürt kökenli bir yurttaşımızdı! Bunu bilmiyorlar mı?.. Bilmiyorsanız, bilmeden ne mektup yazıyorsunuz? Biliyorsanız, zaten rezalet!.. Etnik kimlik üstünden mağduriyet yaratarak kendi istedikleri kişiyi 37 milyon doların başına geçirmeye çalışıyorlar. Diğer başvuranların hakkı ne olacak?.. Uzatmayalım, detaylar “Paralel Kürdistan Kumpası” kitabımda var.

Akil adam
Akil adamları hatırlıyorsunuz. PKK’nin hendeklere bombalar doldurduğu ve bu sebeple 532 güvenlik görevlimizi şehit verdiğimiz süreci Türk halkına yutturmaya çalışan grup. Osman Kavala da bir “akil adam”, yani AKP’nin seçtiği akil adamlardan birisi.

Ergenekon davası
Ergenekon davası… Yarası derin... Pek çok insan uğradığı haksızlıklar sonucu hayatını, sağlığını, canından çok sevdiği evladını kaybetti… Bütün maddi imkânlarından oldu… Her gün yazsak acısı dinmez… Osman Kavala ve geçen gün gözaltına alınan akademisyenlerden bazıları, “sahte ve düzmece belgeleri sebebiyle tarihe geçen, Amerika’nın piyonu FETÖ’nün tertiplediği Ergenekon davası” için; “çok önemli suç iddiaları ve belgeleriiçermektedir” diyerek DERİNLEŞTİRİLMESİ talebinde bulunmuşlardı…

Öcalan’la muhabbet
Basında yer aldığı ve tarafların da tekzip etmediği bir muhabbetin tarafı. PKK terör örgütü başı Öcalan, açılım sürecinde kendisiyle görüşmeye giden heyete; “Kavala’ya sevgilerimi iletin” diyor. Kavala da ona selamlarını yolluyor. Açılım döneminde İmralı’da Öcalan ile görüşen Ahmet Türk’ün yeni sürece “rehberlik” edecek üç isim arasında saydığı Osman Kavala, PKK ile çözüm sürecinde tespit edilen “Temas ve Diyalog Grubu” üyesi. PKK lideri Öcalan’ın doğrudan seçtiği bir isim.

Soros ve Açık Toplum Vakfı
George Soros. Amerikalı dolar milyarderi. Amerika’nın hedefindeki ülkelere demokrasi götüreceğiz adı altında, parçalama faaliyetleri yürütüyor. Ukrayna’daki çalışmalarına şahit olmuştum… Osman Kavala, işte bu George Soros’un fonladığı Açık Toplum Vakfı’nda yönetici.
Bize demokrasi, insan hakları ve sivil toplum kahramanı olarak sunulan Kavala hakkında ortaya çıkan profil bu… Hukukun üstünlüğünü savunmak ve mağduriyetleri herkes için dile getirmek başka, Osman Kavala gibi bir profili yargı hatasından ötürü sürekli gündeme taşıyarak masum göstermek başka!.."

İlgili Haberler
Mehmet Ali Alabora için yakalama kararıCumhuriyet Bartu Soral'ın yazılarına son veriyorCumhuriyet'te Kavala tartışması büyüyorOsman Kavala, Soros bağlantısını kabul etti
  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.