Diyanet'ten 29 Ekim'de 'Atatürk'süz Cuma hutbesi

Diyanet'ten 29 Ekim'de 'Atatürk'süz Cuma hutbesi
Atatürk’ün kurduğu Diyanet İşleri Başkanlığı, Cumhuriyet'in ilan edilişinin 98'inci yıl dönümünde hazırladığı Cuma hutbesinde yine Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü anmadı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı''nın kutlandığı bugün, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 81 ildeki camilerde okutulmak üzere hazırlanan Cuma hutbesinde Cumhuriyet''in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk anılmadı.

Cumhuriyet''in kuruluşunun kutlandığı bugün Diyanet''in hutbesinin konusu "yaşlılara saygı ve sevgi" oldu. 

Hutbenin "Aziz Müslümanlar" denilerek seslenildiği son bölümünde Cumhuriyet''in ilanının 98. yıl dönümü olduğu hatırlatılarak başlanan, 3 cümleden oluşan ilgili bölümde Atatürk''e yine yer verilmemesi dikkat çekti.

Hutbenin ilgili bölümü şöyle:

"Bugün Cumhuriyetimizin ilanının 98. yıl dönümü. Bu vesileyle şanlı Kurtuluş Mücadelemizde canlarıyla, kanlarıyla bu toprakları savunan ve vatanımızı bize emanet eden aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve devlet büyüklerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyoruz. Yüce Rabbimiz kıyamete kadar bu mukaddes vatanda birlik ve beraberliğimizi, huzur ve kardeşliğimizi daim eylesin."

DİKKAT ÇEKEN AYRINTI

Diyanet, bu kez farklı davranarak cuma hutbesini bir gün önceden değil son saatlere bıraktı.

ATATÜRK''ÜN EMRİYLE KURULDU

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), 3 Mart 1924 tarihinde Şer''iye ve Evkaf Vekâleti''nin yerine kurulan, İslâm dininin inançları, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli kurum.

Diyanet, Mustafa Kemal Atatürk''ün emriyle 429 sayılı kanunla Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına bağlı bir teşkilat olarak kuruldu.

İlgili Haberler