Polisler de aralarında bulunduğu 11 kişiye müebbet istemi 

Polisler de aralarında bulunduğu 11 kişiye müebbet istemi 
Gizemli kazı sonrası kelepçeyle gömüldüğü ortaya çıkmıştı: Polisler de aralarında 11 kişiye ağırlaştırılmış müebbet istemi Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, ilçeye bağlı Pınarbaşı Mahallesi'ndeki boş arsada günlerce süren kazı çalışması sonucu cesedi bulunan Murat Kartal cinayetiyle ilgili iddianameyi hazırladı. İddianamede, 2 polis memurunun da aralarında olduğu 11 şüpheli hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

İstanbul Büyükçekmece''de şubat ayında, günler süren gizemli kazının ardından Murat Kartal''ın cesedi bulunmuştu. Murat Kartal''ı iki polis memurunun karakola götürme bahanesi ile araca bindirip para karşılığında hasımlarına teslim ettiği ortaya çıkmıştı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheli polis memurlarının, kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanarak, hukuka aykırı olarak ele geçirdikleri kişisel verilerle Murat Kartal''ı buldukları, Emniyet''e götüreceklerini söyleyip ikna ederek kendi araçlarına bindirdikleri ve husumetlilerine teslim ettikleri, cesedinin boş bir araziye gömüldüğü anlatıldı. 

"MURAT KARTAL OĞLUMUN ÖLDÜRÜLMESİ OLAYININ ŞÜPHELİLERİNDENDİ"

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Murat Kartal''ın husumetlisi olduğu iddia edilen şüpheli Mehmet Emin Baybaşin''in ifadesine yer verildi. Baybaşin, 6 veya 7 yıl önce oğlunun öldürüldüğünü belirterek, "Bana sormuş olduğunuz Murat Kartal isimli şahsı, oğlum Edip Fırat''ın öldürülmesi olayında kardeşiyle birlikte şüpheli olduklarından dolayı, isimlerini duymuşluğum vardır. Ancak kendisini veya fotoğrafını hiç görmedim. Ben o tarihte oturmuş olduğum siteden hiç çıkmadım. Kimseyle görüşmedim. Bahsi geçen polis memurlarını tanımam, kendileriyle hiç bir araya gelmedim. Yalan söylüyorlar. Aramızda herhangi bir para alışverişi olmadı" dedi.

"BEN KİMSEYİ ZORLA ARACA BİNDİRMEDİM"

üpheli Mehmet Emin Baybaşin ile akraba olan ve maktul ile bir dükkân meselesi yüzünden anlaşmazlık yaşadığı iddia edilen Yavuz Yavuztürk ise "Benim soyadım normalde Baybaşin''dir ancak, ben soyadımı değiştirdim. Fatih''de bulunan Sultanahmet Köftecisi isimli iş yerinin ortağıyım. Cinayet suçundan sabıkam vardır. Polis memuru olan Erdem Öntürk, Fatih Erkuş, ve Murat Kartal isimli şahısları tanımam. Abdulsamet Turgut''u Diyarbakır''dan tanırım, eski milletvekilidir. Samimiyiz, abi-kardeş gibiyizdir. Benim bu olayla ilgili bildiğim bir şey yoktur. Neden burada olduğumu bilmiyorum. Ben kimseyi zorla araca bindirmedim" dedi.

"YAVUZTÜRK VE YANINDAKİ KİŞİLERİN BU ŞAHSI NE MAKSATLA KAÇIRDIKLARINI BİLMİYORUM"

Emekli Milletvekili Abdulsamet Turgut, soruşturma aşamasında savcıya verdiği ifadesinde ise "Ben 1999- 2002 tarihleri arasında milletvekili olarak görev yaptım. Murat Kartal''ı tanımıyorum. Ben kayıp şahsın kaçırılması ya da öldürülmesi gibi olaya hiçbir şekilde karışmadım. Bunlarla ilgili daha önce başka şahıslarla görüşmedim. Şahıs ölmüş ise ne şekilde öldüğü konusunda bilgi sahibi değilim. Yavuz Yavuztürk ya da onunla birlikte hareket eden kişilerin bu şahsı ne maksatla kaçırdıkları konusunda bilgi sahibi değilim" dedi.

"HAKKINDA ARAMA KARARI OLDUĞUNU SÖYLEYİP İKNA ETTİK"

Şüpheli polis memuru Fatih Erkuş ifadesinde, şüphelilerden Yavuz Y.''nin dükkân devrinden dolayı problem yaşadığı Murat Kartal''ı ikna etmek için kendilerinden aracılık etmelerini istediği, karşılığında maddi karşılık vereceğini ima ettiğini anlattı. Murat Kartal''ı bularak kendisine götürdüklerinde para ya da araba vereceğini düşündüğünü söyleyen Erkuş, şüpheli Yavuz Yavuztürk''ün kendisine diğer polis memuru Erdem Öntürk''ün tanıştırdığını, Sultanahmet Meydanı''ndaki Sultanahmet Köftecisi''nin sahibi olarak anlattığını ifade etti. Murat Kartal''ın kimlik numarasıyla Emniyet sisteminden bilgi topladığını, Darıca''daki silah yakalattığını tespit ettiğini, adres, fotoğraf ve bu evrakların çıktısını aldığını söyleyen Fatih Erkuş, 20 Ocak''ta Erdem Öntürk''ün kiraladığı beyaz renkli bir araçla Anadolu Yakası''na gittiklerini, Maltepe civarında bir aracın peşine takıldıklarını, otomobildeki kişinin Murat Kartal olduğunu anlattı.

Aracı bir süre takip ettikten sonra, Murat Kartal''ın durduğu ve bir işyerine girdiğini anlatan Fatih Erkuş, kendisinin de arkasından gittiğini ama Kartal''ın gözden kaybolduğunu söyledi. Daha sonra Murat Kartal''ın otomobilin yanında beklediklerini, kendisi gelince de polis kimliklerini göstererek, Darıca''da yakalattığı silahla ilgili savcılıkta araması olduğunu, emniyete gelmesi gerektiğini söyleyerek kandırdıklarını anlattı. Murat Kartal''ın araçlarına bindiği sırada cep telefonunun kendisinde olduğunu, hatta bir telefon görüşmesi yaptığını ve konuştuğu kişinin nişanlısı olduğunu söylediğini ifade ettiler.

Murat Kartal''ı araçlarına bindirdikten sonra Anadolu Yakası''nda bir süre dolaştıklarını, Erdem Öntürk''ün telefon görüşmeleri yaptığını, bir ara aracı durdurup arkalarındaki lüks otomobildeki bir kişiyle de 10 dakika konuştuğunu söyledi. Erdem Öntürk''ün Murat Kartal''ı Çağlayan Adliyesi''ne götüreceklerini söylemesi üzerine, oraya gittiklerini, ön giriş kapısının 40 metre ilerisinde durduklarını, arkalarındaki iki lüks araçtan inen Yavuz Yavuztürk.''ün de aralarında olduğu 3-4 kişiyle görüştüklerini anlattı. Fatih Erkuş, araçtan inen kişilerle Murat Kartal arasında küfürleşme ve itiş kakış başladığını, onları ayırmaya çalıştığını ama başarılı olamayınca kendilerinin de oradan ayrıldığını söyledi. (AA)

İlgili Haberler