Ekonominin uçtuğu söylenirken. Vatandaşlar kara kışta soba yakacak

Ekonominin uçtuğu söylenirken. Vatandaşlar kara kışta soba yakacak
Yakıt fiyatlarındaki fahiş artışlar ülke genelinde vatandaşları zorlamaya devam ediyor. Soğukların artmasıyla birlikte harekete geçen bir vatandaş “Kalorifer kömürü pahalı olduğu için alamayacağız. Bütçemiz yetişmediği için bu sefer soba yakmak zorunda kaldık” şeklinde bir açıklamada bulundu.

İktidar cephesinden sürekli olarak ülke ekonomisinin uçuşa geçtiği yönünde açıklamalar gelirken, vatandaş kış mevsimiyle birlikte soğuklardan nasıl kurtulacağına dair çareler aramaya başladı. Aydın’ın Karacasu ilçesinde kış hazırlıklarını sürdüren Ganime Aklan, ''Kalorifer kömürü pahalı olduğu için alamayacağız. Bütçemiz yetişmediği için bu sefer soba yakmak zorunda kaldık'' dedi.

Doğalgazın bulunmadığı Karacasu’da kömürlü kaloriferle kışı geçiren ilçe halkı, hayat pahalılığı sebebiyle yeniden sobaya döndü. Kaloriferde daha fazla kömür kullanıldığı için soba yakarak maliyetleri azaltmaya çalışan vatandaşlar, kış hazırlıklarını sürdürüyor.

"BÜTÇEMİZ KALDIRMIYOR"

Beş yıldır kalorifer yaktıklarını, ancak bu sene hayat pahalılığındaki artış sebebiyle bütçelerinin bunu kaldırmayacağını söyleyen Ganime Aklan, sobaya dönüş yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Sobada yakmak üzere odun ve çıra hazırlığı yapan Aklan, “Çıra bölüyorum. Kışlık sobamız için hazırlık yapıyorum. Kömür alamayacağımız için, kalorifer yakamayacağımız için mecburen sobaya dönmek zorunda kaldık. Elinizden geldiği kadar yardımcı olursanız doğal gazımızın gelmesini istiyoruz” dedi.

Aklan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Beş senedir kalorifer yakıyordum. Karşıyaka Cuma Mahallesi’nde yaşıyorduk. Kaloriferli diye buraya geldik. Şu anda, kalorifer kömürü pahalı olduğu için alamayacağız. Bütçemiz yetişmediği için bu sefer soba yakmak zorunda kaldık. Bizim, insan başına 25 bin lirayı geçiyor. 4 ton alıyoruz. 4 kişiye 100 bin.

Biz, 100 bini nasıl bulalım? Aylığımız zaten 3 bin 500 lira. Bir ton kömür yaksam, bir ton da odun yaksam ikisi yeter bana. 4-5 bin liraya kömür alsam, 2-2,5 bin lira oduna gitse bu maliyetle kışı geçirebilirim gibi geliyor. Kalorifer için 4 ton kömür alıyoruz.

Mart ayında bitiyor. Nisanda tekrar alıyoruz, 5 ton oluyor. Bunu hesap ettiğimizde, 5’erden olsa 25 bin lira yapıyor. 4’erden olsa 20 bin lira yapıyor. Bunun yakıtı var, elektriği var, dördüncü kata çekmesi var. Biz, bunun için çok zor durumdayız.” (ANKA)

İlgili Haberler