Alzheimer ilacına onay çıktı

Alzheimer ilacına onay çıktı
ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Alzheimer'ı yavaşlattığı gözlenen ilaca onay verdiği bildirildi. İlacın hastalığın hafif veya erken aşamalarında olan hastalara reçete ile verileceği ifade edildi.

ABD''de 6 milyon Alzheimer hastası olduğu değerlendirildi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Alzheimer için üretilen bir ilacın hastalığın hafif veya erken aşamalarında olan hastalara reçete edileceği ifade edildi.

FDA''nın kullanım için onay verdiği ilaç, hafıza ve düşünmedeki zayıflamayı yavaşlatabileceğini gösteren, türünün ilk örneği olarak gösteriliyor.

Ancak uzmanlar, ilacın bilişsel bozulmayı geciktirmesinin sadece birkaç ay süreceğini düşünüyor.

Washington Üniversitesinden nörolog Joy Snider, NBC''ye verdiği röportajda, “Bu ilaç bir tedavi değil. Hastaların kötüleşmesini engellemez, sadece hastalığın ilerlemesini ölçülebilir şekilde yavaşlatır” ifadelerini kullandı.

Öte yandan uzmanlar, ilacın beyinde şişliklere yol açabileceği veya ayda iki kez infüzyon yoluyla tedavi ihtiyacının ortaya çıkabileceği yan etkilere dikkati çekiyor.

Japon Eisai ve ABD''li ortağı Biogen adlı şirketler tarafından üretilen bu ilaç ile bir yıllık Alzheimer tedavisinin, yaklaşık 26 bin 500 dolara mal olacağı dile getirdi.

İlgili Haberler