AKP hazır değil ama MHP hazır..!

A+A-
Orhan UĞUROĞLU

Türk siyasi tarihinde koalisyon hükümetleri dışında bir ilk; yani AK Parti ile MHP arasında çok önemli bir siyasi iş birliği yaşanıyor. Şöyle ki; AK Parti, Başkanlık ve idam cezası istiyordu ama neredeyse unutulmuştu. MHP bir anda önce Başkanlığa desteği gündeme getirdi sonra da idama dünden hazır olduğunu açıkladı. Cumhuriyet gazetesine operasyon yapılmasını da alkışladı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarihinde, çeşitli koalisyon hükümetlerinde yer aldı. Gerek merhum Alparslan Türkeş gerekse Devlet Bahçeli, Başbakan Yardımcılıkları yaptılar.

Son 14 yıldır tek başına hükümet olan AK Parti döneminde koalisyon söz konusu olmadı bu nedenle de CHP ve MHP gibi kitle partileri hükümet ortağı olamadılar. Hükümet de olamadılar.

CHP ve MHP Genel Başkanları hükümet olamamaları nedeniyle parti tabanlarından tepki gördüler.

CHP Kurultay yaptı ve Kemal Kılıçdaroğlu yeniden kazandı.

MHP'de ise Devlet Bahçeli parti tüzüğüne sığındı. Delegelerin topladığı ve yasal çoğunluğu sağlayan imzaları "yok" sayarak, "seçimli kurultay 2018'de" dedi.

Ülkücü delegeler yargı kararı ile tüzük kurultayı topladı ve tüzüğün anti demokratik hükümlerini değiştirdiler seçimli kurultay kararı aldılar.

Ancak devreye AK Parti desteği girdi ve Çankaya İlçe Seçim Kurulu ile Yüksek Seçim Kurulu, siyasi ve idari karar alarak seçimli Kurultay yapılmasını engellediler.

AKP'nin bu desteği ile koltuğunu koruyan Devlet Bahçeli de vefa göstermeye karar verdi.

Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olduktan sonra gündeme getirdiği Başkanlık neredeyse unutulmaya başlamıştı ki Bahçeli devreye girerek Başkanlığa destek vereceklerini açıkladı.

15 Temmuz sonrası gündeme ise idam cezasının yasalara tekrar konulması talebi geldi AKP tabanından.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Meclis'ten geçerse hemen onaylarım" diye mesaj verirken Başbakan Binali Yıldırım, "Meclis'te partilerle uyum içinde, idamı gündeme getiririz" şeklinde mesajlar verdi.

İdam cezasının getirilmesinin Türkiye'yi uluslararası alanda ve Avrupa Birliği'ne tam üyelik konusunda zora düşüreceği vurgulanırken Bahçeli, "AK Parti hazırsa, MHP dünden hazır getirin idam tasarısını Meclise" diye Başbakan Binali Yıldırım'ı dahi şaşırtan bir destek verdi.

Cumhuriyet gazetesine yönelik savcılığın gözaltı kararları toplumun her kesiminde tepki yaratır, hükümet bile tarafsızlığını korurken Bahçeli bu kez de Cumhuriyet yazarlarının gözaltına alınmalarına destek verdi.

Özetle Türk siyasi hayatında bir ilk yaşanıyor. Meclis çoğunluğu olmasına karşın AK Parti'yi Meclis'te kayıtsız şartsız destekleyen MHP var.

  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları