Ordu'da coşkuyla karşılanan Meral Akşener: Mülakatı kaldıracağız

Ordu'da coşkuyla karşılanan Meral Akşener: Mülakatı kaldıracağız

İYİP Parti lideri Meral Akşener Ordu'nun ilçelerinde esnaf ziyaretlerinde bulundu. Akşener'in ziyareti yine mitinge dönüştü. "Tarım Bakanı övünerek ne ilan etmiş biliyor musunuz? Venezuela’da yer kiralamışlar. Buğday yetiştirmek için toprak kiralamışlar. Günahtır kardeşim günahtır" diyerek isyan eden Meral Akşener "Gençlerin umutsuzluğunu dibe indiren bu mülakat sistemini kaldıracağız" dedi.

(Ordu Ersin Yeşilyurt-Kübra Uzunçakmak-Murat Yılmaz- İdris Efil-  İlhan aksu-Veysel Araç- Ali Yazan-Emircan Eşlik)

Ordu''da Meral Akşener''i halk coşkuyla karşıladı. İşte sözleri sık sık alkışla karşılanan Akşener''in ''mülakat''la ilgili açıklaması;

"Ukrayna''nın karşısında hazır olmadayız"

"Gençlerin umutsuzluğunu dibe indiren bu mülakat sistemini kaldırmak. Çiftçimizin üreticimizin fındık üreticimizin, arıcımızın hem üretimde para kazanmasını hem de ürettiğinin alıcıya rahatlıkla ulaşmasını sağlayacak tedbirleri almak. Şimdi Ukrayna savaşa girdi biz Ukrayna''nın karşısında hazır olmadayız. Buğday gemizi, ayçiçek yağı gemisi. Bu ülke kendine yeten verimli toprakları olan, çalışkan insanları olan bir ülke. Hırsızlık, israf, kayırmacılık yapmayacaksın. Bu ülke bir yılda tüm sorunlarını çözer"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, esnaf ziyareti için gittiği Ordu''nun Aybastı ilçesinde kendisini bekleyen kalabalığa hitap etti. 

Siyasetin hizmet etmek olduğunu belirten Akşener, "Siyasetin en önemli yanı da; millet asıldır, siyasetçi vekildir. Dolayısıyla asıl bir karar verir, vekil ona uyar. Şimdi uzun bir zamandır, bir yanlışlık oldu Türkiye''de. O yanlışlık da şu; sizin dertlerinizin konuşulduğu, önce bu dertlerin öğrenildiği, sonra bu dertlerin anlatıldığı, sonra da kamuoyu ile bu dertlerin nasıl çözüleceğinin paylaşıldığı bir sistem olması gerekirken, sizin dertlerinizin hiçbirinin konuşulmadığı, dinlenilmediği ama her birimizin Allah''ın yarattığı farklılıklarımız üzerinden birbirimizle kavga ettirildiğimiz bir düzenden geçtik. Benim size söyleyeceğim şey şu; siz asılsanız -ki öylesiniz, siz milletseniz -ki öylesiniz, siz seçmenseniz -ki öylesiniz, siz velinimetsiniz." dedi.

"Esnaf bu ülkenin ekonomisinin bel kemiğidir"

Seçmenin velinimet olmasının siyasetçiler tarafından uzun bir zamandır unutulduğunu kaydeden Akşener, "Ben iki buçuk yıldır ilçe ilçe, esnaf esnaf, şehir şehir geziyorum. Şu dükkanların içinde hiçbir siyasi partiyi yermedim. Kendi partimi hiç övmedim.

Propaganda hiç yapmadım. Bunları neden yapmadım biliyor musunuz? Çünkü o dükkanların içinde iş gören esnafımız, sanayicinin ürettiğini satar, çiftçinin ürettiğini satar, o olmasa besicinin ürettiği ortada kalır, o olmasa sanayicinin ürettiği ortada kalır. Yani esnaf bu ülkenin ekonomisinin bel kemiğidir.

Dolayısıyla çok uzun bir zamandır biz esnafı unuttuk. Esnaf ne yer, ne içer, nasıl bir derdin içindedir, mutlu mudur, mutsuz mudur, unuttuk. O esnaf dükkanlarının içinde en önemli unsurlardan birisi de, esnafın müşterisi velinimetidir. Esnafın müşterisini velinimet kabul ettiği o anlayışı, siyasetçi cenahına da taşıyıp; seçmen velinimettir anlayışını sizlerin talebiyle oturtmak gibi bir hedefle yola çıktık" şeklinde konuştu.

Esnaf dükkanlarının içinde karşılaştıklarını anlatan Akşener, "Gördüm ki, eğer dertler konuşulmazsa, eğer dertlere çare üreterek siyasetçi bir rekabetin içine girmezse, çırak çıkıyorsunuz. Hep beraber çırak çıkılıyor" diye ekledi.

Uzun bir zamandır, Kanada, Ukrayna, Rusya gibi pek çok yerden nohut, mercimek, buğday alındığını, saman ve hayvan ithal edildiğini dile getiren Akşener, buna karşı hamile ineğini kesime gönderen gözü yaşlı besiciler olduğunu ifade etti.

"Venezuela’da yer kiralamışlar"

"Harcadığı paranın karşılığını alamayan ister besici, ister süt üreticisi, ister çiftçi; sonuç itibariyle çiftçilikten, besicilikten çıkar oldu" diyen Akşener, "Tarım Bakanı övünerek ne ilan etmiş biliyor musunuz? Venezuela’da yer kiralamışlar. Buğday yetiştirmek için toprak kiralamışlar. Günahtır kardeşim günahtır" ifadelerini kullandı. 

Akşener şöyle devam etti:
"24 milyar lirayı Hariri''nin cebine koydunuz. Bir etapta koydunuz. Buradaki insanların vergisiydi, buradaki insanların cebinden çıkmıştı. Niye, aile dostunuzdu. 24 milyar lira! Nisan ayında gübre atamadı çiftçimiz. O gübreyi bedava verebilirdiniz. Günahtır, günah. Siz buğday üreticisini tarladan çektin aldın, Venezuela çiftçisine para ödüyorsun. Venezuela çiftçisini zengin eden o kirayla biz fındık üreticisine 74 lira verebiliriz. 74 lira vermek zorundayız.  

Elalemin çiftçisini zengin ederken, kendi çiftçini açlığa mahkum ediyorsan ne yerlisin ne milli. Onun için beraberce yapmamız gereken şu; siz önce velinimet olduğunuzu bileceksiniz. Benim gibi herkesi buraya getireceksiniz karşınızda resmi tazim durduracaksınız. Oylarınızı bedava vermeyeceksiniz. Oylarınızı bizleri imtihana çekerek, en zor şartlarda, en zor imtihanlardan geçirerek vereceksiniz. Ben de, biz de dahil. Ne demek 5 maaş, ne demek 10 maaş, ne demek 15 maaş almak danışmanlıkta? Gençlere ''Kaç lira var oğlum cebinde'' diye soruyorum.

"Böyle bir sistem harami bir sistemdir"

Bugüne kadar en fazla 25 lira çıktı. Böyle bir sistem harami bir sistemdir. Böyle bir düzen harami bir düzendir. Senin çocuğun işsizken, umutsuzken, bu ülkede nefes alamıyorken; başka ailelerin çocukları ayıları-dayıları varsa emeksiz ballı maaşlara geçiniyorsa bunun adı kul hakkıdır, adaletsizliktir, hukuksuzluktur."

İlgili Haberler