Meral Akşener: Biz söyledik, KYK borçlarının faizlerini sildiler

Meral Akşener: Biz söyledik, KYK borçlarının faizlerini sildiler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yaptıkları çağrıların ardından iktidarın KYK borçlarının faizlerini sildiğini söyledi. Üniversite mezunu gençler için istihdam da yaratılması gerektiğini vurgulayan Akşener, “Bu çocukların ana parayı ödeyebilmeleri için sosyal sorumluluk projelerinde görev almalarını sağlayın. İstihdam yaratın.” dedi.

Giresun / Mehmet Kavcı - Şaban Yılmaz - Mustafa Durdu - Hüseyin Kıdık - Ferhat Günaydın - Buse Kıdık - Harun Tekin - Arif Ceylan - Hasan Kıdık

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, esnaf ziyareti için gittiği Giresun’un Yağlıdere ilçesinde vatandaşlara seslendi.

20 Ocak 2020 tarihinden bu yana il il, ilçe ilçe, esnaf esnaf gezdiğini hatırlatan Akşener, "Bunun bir amacı vardı. Özellikle sevgili gençler, sizin için yapılan bir çalışmaydı. Anlamı şu; çok uzun bir zamandır manevi değerlerimiz üzerinden, inançlarımız üzerinden kavga ettiriliyoruz." dedi.

Bunlar yapılırken dertlerin konuşulmadığını belirten Akşener, "Sen okulunu bitirdin KPSS''ye girdin. Sen değilsen senin büyüklerin aynısını yaşadı. 92 puan aldı atanamadı ama ayısı olan, dayısı olan 58 puanla atandı, ballı maaşların üzerine kondu. Bunun adı haksızlıktır. Bu haksızlığın konuşulmasının yerine şuculuk-buculuk üzerinden dövüştürüldük. Komşu komşusunun karşısına dikildi. Kardeş kardeşin karşısına dikildi." ifadesini kullandı.

"Yahu alt tarafı siyaset yapıyoruz.” diyen Akşener, “Siyaset ne biliyor musun kızım? Sana hizmet, senin geleceğini hazırlamak. Bizlerin görevi, sizin yarınınızı, bugününüzü hazırlamak. Biz siyasetçilerin görevi sizlerin, esnafın, fındık yetiştiricisinin, çiftçinin, köylünün, hayvan besicinin, işçinin, memurun, ev kadınının, üniversitede okuyan gencin, emeklinin, EYT''linin derdini öğrenip sonra çözüm üreterek size sunmak. Bu yapılıyor mu Türkiye''de, hayır. Birbirimizle dövüşmemizden sonra, birbirimizle konuşmamızdan sonra ''ceketimi assam seçilirim'' diye bir siyaset çıktı. Sen çırak çıktın ama biz dövüştük. Senin işine yaramadı." şeklinde konuştu.

Seçmenin velinimet olmaktan çıktığını kaydeden Akşener, "Senin derdine atılacak tek bir adım konuşulmuyor. Dolayısıyla İYİ Parti 20 Ocak 2020''den beri esnaf dükkanlarının içinde. Sadece dert dinlemekle kalmadı, Meclis''e getirdi. Ben grup konuşmama koydum. Çözümlerini ürettik. Üzerine iktidara dedik ki; ''Biz gelince bunu yapacağız. Ama bu vatandaşın hakkıdır al bunu yap." Bir kısmını yaptılar. Mesela KYK borçlarının faizlerinin silinmesini yerine getirdiler. Biz bir şey daha öneriyoruz. Bu çocukların iş bulamama gibi bir problemleri var. Bu çocukların iş bulmasını sağlamalıyız. Üniversite mezunu kredi almış çocuklarımızdan bahsediyorum. Onun için istihdam yaratmalıyız. Bu çocukların ana parayı ödeyebilmesi için de çalışması lazım. Bu çocuklar yan gelip yatmak istemiyor. İş istiyor iş." değerlendirmesinde bulundu.

Akşener şöyle devam etti:

"Türk Telekom''un içinden 24 milyar lirayı, hepinizin cebinden çıkan vergilerle oluşan 24 milyar lirayı aldınız Hariri''nin cebine koydunuz. Bir soğuk su içtiniz ama o çocuklar iş bulmak için 24 saat üzüntü içerisinde yaşıyor. Onun yerine bu gençlere istihdam yaratmanız mümkündü. Bu parayla pek çok girişimci gencin iş bulmasını, para kazanmasını mümkün kılmak lazımdı. Yapabilirdiniz, yapmadınız. Bu çocukların ana paralarını ödeyebilmeleri için de sosyal sorumluluk projelerinde görev almalarını sağlayın. İstihdam yaratın.”

Küçük çocuklarda protein tüketemedikleri için bodurluk başladığının da ekleyen Akşener, 24 milyar lira ile devlet okullarında okuyan öğrencilere sabah kahvaltısı ve öğlen yemeği verilebileceğine işaret etti.

İlgili Haberler