Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken seçim kararı alacak mı? Reuters yine içeriden aldığı bilgiyi aktardı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken seçim kararı alacak mı? Reuters yine içeriden aldığı bilgiyi aktardı

Reuters, hazırladığı analizde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın erken seçim kararı alabileceğini öne sürdü.

İngiliz Haber Ajansı Reuters, Türkiye''ye yönelik bir analiz yayımladı. Hazırlanan analizde Türkiye ekonomisi ve yapılacak olan seçim değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan''ın son zamanlarda attığı adımları deşifre eden Reuters, Erdoğan''ın ekonomi üzerindeki yaptırımlarının erken seçim sinyali olarak algılanabileceğine dikkat çekti.

Reuters yayımladığı analizde, “Siyasi analistlere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki büyük karar- asgari ücretin artması ve yeni mevduat ile birlikte etkili bir şekilde erken seçimin kapısını araladı. İki açıklama da krizin hissedildiği bir dönemde 5 gün arayla yapıldı. Erdoğan ve üst düzey AKP yetkilileri tekrar tekrar bu iddiayı yalanladı. Fakat 2022’de ücretlerde rahatlık ve TL’nin keskin artışı, uzun süredir anketlerde güç kaybeden Erdoğan’ın bir an önce harekete geçmek isteyebileceğine işaret ediyor” ifadelerine yer verildi.

AKP’Lİ YETKİLİ: PARTİ İÇİNDE MORAL YÜKSELDİ

Reuters, erken seçim iddialarına dair AKP’li bir yetkilinin, “Seçim gündemde yok. Seçim planlandığı gibi 2023’te olacak” dedi. İsmini açıklamayan yetkili geçen hafta parti içindeki moralin yükseldiğine de dikkat çekerken, “Toplumun diğer kesimlerini de rahatlatacak yeni adımlar atılacak” dediğini açıkladı.

AKP''li üst düzey yetkili bunlarla birlikte, “Bu adımların uzun vadeli etkileri desteği artıracak. Ülkedeki panik havası artık yok. Şimdi sakince doğru adımları atmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

İlgili Haberler