Taliban Türkiye'den kaçak Afganlara vize kolaylığı istedi. Göç İdaresi heyetinin Talibanla görüşmesinde Türk bayrağı yer almadı

Taliban Türkiye'den kaçak Afganlara vize kolaylığı istedi. Göç İdaresi heyetinin Talibanla görüşmesinde Türk bayrağı yer almadı

Türkiye Göç İdaresi Başkanı'nın Taliban ile görüşmesinde bir skandala imza atılarak Türk bayrağı konulmadı. Yetmiyormuş gibi Türkiye'deki kaçak Afganların geri gönderilmesinin konu alındığı toplantıda Afgan heyeti ikinci bir skandala daha imza atarak Afganlara vize kolaylığı istedi.

Göç İdaresi Başkanı Atilla Toros ve heyeti bir dizi temaslarda bulunmak üzere Afganistan’ı ziyaret etti. Ziyarette birçok skandala imza atıldı.

Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Cenk Ünal da katıldığı görüşmelerde masadaki ana konu kaçak göçmenler konusu ve Türkiye'deki kaçak Afganların geri dönüş süreçleriydi.

Ancak görüşmeler sırasında çekilen masa fotoğrafında iki ülke arasındaki resmi görüşmede Türk bayrağının konulmaması dikkat çekti.

bayrakkrizi.jpg

Taliban heyetinin 2021 yılında Türkiye'ye gelişinde yapılan görüşmede Muttaki liderliğindeki Taliban heyeti, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmüştü. Görüşme Çavuşoğlu'nun daveti üzerine yapılmıştı. Görüşme sırasında Taliban resmen tanınmadığı için toplantıda sadece Türk bayrağı konulmuş, Afgan bayrağına da yer verilmemişti.

talibanbayrak1.jpg

GÖÇ İDARESİ BAŞKANLIĞI NEDEN TÜRK BAYRAĞI KONULMADIĞINI AÇIKLADI

Toplantı sırasında Türk bayrağı olmayan fotoğraf hakkında Göç İdaresi Başkanlığı bir açıklama yaparak neden Türk bayrağının konulmadığına açıklık getirdi.

59084.jpg

Açıklamada Türkiye’nin Afganistan geçici hükümetini resmi olarak tanımaması nedeni ile görüşmelerde Türk Bayrağı olmadığı belirtilen açıklamada, “Görüşmelere, Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği Maslahatgüzarı ve ilgili kurum yetkilileri de katılmıştır. Ayrıca Ülkemiz, Afganistan geçici hükümetini resmi olarak tanımadığı için bu tür toplantılarda bayrağımız konmamaktadır. Bahse konu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Göç İdaresi Başkanlığı olarak düzensiz göçle mücadelemizi azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Başkanlık yaptığı yazılı açıklamada diğer yandan 'Afganlara kolay vize verilecek' iddialarının doğru olmadığını vurgulayarak "Afganistan’a bu çerçevede gerçekleştirilen ziyaret kapsamında yapılan görüşmelerde, düzensiz göçle mücadelede kararlılığımız vurgulanmış ve ülkemizde düzensiz göçmen konumunda bulunan Afganistan vatandaşlarının geri dönüş süreçleri ele alınmıştır" denildi.

KAÇAK AFGANLAR İSTANBUL'U MESKEN TUTTU

Türkiye'de kayıtlı 160 bin, kayıtsızlarla birlikte 2 milyona yakın kaçak Afganın bulunduğu belirtiliyor Türkiye'ye kaçak yollarla giren Afganlar özellikle İstanbul'un Esenyurt, Zeytinburnu, Sultangazi gibi ilçelerde yaşıyor.

Çılız bir kesim çalışma hayatına katılırken çoğu kaçak Afganların uyuşturucu ticareti ile uğraştığı biliniyor. Kaçak Afganlar kendileri ile birlikte kurdukları ağ ile Türkiye'ye metamfetamin de sokuyor.

İlgili Haberler