Erdoğan açıkladı: 1797 konutun inşa süreci yarın başlıyor. Bilim adamları uyarmıştı

Erdoğan açıkladı: 1797 konutun inşa süreci yarın başlıyor. Bilim adamları uyarmıştı

Bilim adamları deprem bölgelerinde inşaata başlamakta acele edilmemesi gerektiğini vurgularken, Erdoğan, 1797 konutun inşa sürecinin yarın başlayacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep''in Islahiye ilçesinde açıklamalarda bulundu. Bölgede depremlerin ardı arkası kesilmezken Erdoğan, Nurdağı''nda 456, İslahiye''de 399, Kilis merkezde 645 ve Adıyaman Kahta''da 287 olmak üzere toplam 1797 konutun inşa sürecinin yarın başlayacağını söyledi.

Erdoğan''ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Tüm İslahiyeli vatandaşlarıma öncelikle geçmiş olsun dileklerimi ifade ederken, tüm ebediyete uğurladığımız kardeşlerime Allah''tan rahmet diliyorum. Hem acınızı paylaşmak, hem de deprem sonrası yürütülen çalışmaları yerinde görmek amacıyla bugün aynı zamanda İslahiye''ye gelmiş bulunuyoruz.

İslahiye, Gaziantep''in ilçeleri arasında depremden en olumsuz etkilenen yerleşim birimlerimiz arasında yer alıyor. İlçemizde bulunan 31 seyyar mutfağımız vatandaşlarımıza hizmet veriyor. Elektrik ve su altyapısı konusunda herhangi sıkıntı kalmadı.

Doğalgazla ilgili sorunları çözüme kavuşturmak için gayret ediyoruz. Karayolu ulaşımıyla ilgili problem görünmüyor. Barınma başta olmak üzere diğer beklentilere çözüm üretiyoruz. İslahiye''de 2 bin 220 binadaki 4 bin 175 bağımsız bölümün kullanıma uygun olmadığı anlaşıldı.

"AĞIRINA, HAFİFİNE BAKMADAN"

Önümüzdeki 2 ay içerisinde 18 bin 544''ü Gaziantep''te olmak üzere ülkemiz genelinde toplamda 200 bin konutun inşaasına başlıyoruz. Köylerimizde de 70 bin yerel dokuya uygun ev, ahır, bahçesiyle konut yaparak hak sahiplerine teslim edeceğiz.

Şehir merkezlerinde inşa edeceğimiz 200 bin konuttan jeoloji ve zemin etüdleri tamamlanan yerlerdeki ilk sözleşmeyi imzaladık.

Toplam 1797 konutun inşa süreci hemen yarın başlıyor. Hep söylediğim gibi ağırına, hafifine bakmadan şehirlerimizi yeni anlayışla güvenli, huzurlu yerleşim yerleri haline getirmekte kararlıyız. Sıfırdan başlamak suretiyle hem kendimize inanacağız, güveneceğiz, hem de bu binalarda oturanlar özgüven içerisinde otursunlar istiyoruz.

NACİ GÖRÜR: İNŞAATA BAŞLANMAMALI

Erdoğan, yaptığı açıklamalarda deprem bölgelerinde inşaata hemen başlanacağını sık sık vurgularken, Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Televizyondan duydum, sayın Cumhurbaşkanımız deprem bölgesinde kalıcı konutlara bir an önce başlanacağını duyurdu. İnsani açıdan bu yaklaşımı elbette anlıyorum ama nacizane tavsiyem bu bölgenin tümünde mikro-bölgeleme çalışması yapmadan yerleşim alanları için yer seçilmemeli ve inşaata başlanmamalı. İnşallah bu sefer sesimi yetkililere duyurabilirim. Sevgiyle...''''

İlgili Haberler