Dikkat! Bu kez de Domates gribi ortaya çıktı

Dikkat! Bu kez de Domates gribi ortaya çıktı

Biri bitmeden biri çıkıyor. Bu kez de ‘domates gribi’ alarmı verildi! Bu belirtilere aman dikkat! Covid pandemisi ve maymun çiçeği vakaları sona ermeden küresel yeni bir hastalık riski daha herkesi endişelendirdi.

Kötü haberler peş peşe gelmeye devam ediyor. Doktorlar, düzinelerce çocuğa bulaşan "domates gribi" adlı yeni bir virüs nedeniyle alarma geçti.

Enfeksiyon mayıs ayında Hindistan''ın güneybatısında bir eyalet olan Kerala’da ortaya çıktı.

Uzmanlar hastalığın sivrisinek kaynaklı bir enfeksiyonun etkisi olup olmadığını araştırıyorlar, ancak tamamen yeni bir patojen olma ihtimalini göz ardı da etmiyorlar.

"Domates gribi" olarak bilinen hastalık, adını oluşturduğu kırmızı kabarcıklardan alıyor ve viral bir hastalık. Maymun çiçeği virüsünün belirtilerine benziyor, şimdiye kadar beş yaşın altındaki çocukları etkiledi.

Mayıs ayından bu yana beş yaşın altındaki 82 çocuğa domates gribi teşhisi kondu. 10 yaşına kadar olan 26 çocukta bu nedenle kontrol altında tutuluyor.

İŞTE DOMATES GRİBİNİN BELİRTİLERİ

Çoğu hasta ayrıca yüksek ateş ve yoğun eklem ağrısından yakınıyor.
Belirtileri arasında yorgunluk, halsizlik ve ishal bulunuyor. Doktorlar bunun ''çok bulaşıcı'' olduğunu söylüyorlar ve mevcut salgın kontrol altına alınmazsa yetişkin nüfusa bulaşabileceğinden endişe ediyorlar.

Hastalık tükürük, mukus, dışkı ve kabarcıklardan gelen sıvı yoluyla bulaşıyor. Bu nedenle, etkilenenler kendilerini izole etmeli ve kaşınmamalı...
Domates gribinin kesin nedeni tam olarak henüz bilinmiyor. Ancak bilim insanları hastalığın 5 yaş altındaki çocuklarda görünmesi nedeniyle anaokulları ve kreşlerde çok dikkat edilmesi gerektiğini savunuyor.

 

 

 

Haber3

İlgili Haberler