Dünya çapındaki Türk ürolog, Kanada vize vermediği için uluslararası kongreye gidemedi

Dünya çapındaki Türk ürolog, Kanada vize vermediği için uluslararası kongreye gidemedi
Dünya çapında ismini duyuran ürolog Prof. Dr. Cüneyd Özkürkçügil, Kanada’nın vize başvurusuna olumlu yanıt vermemesi nedeniyle uluslararası tıp kongresine katılamayacak.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı ve Türkiye’deki Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Cüneyd Özkürkcügil, Kanada’nın vize başvurusuna olumlu yanıt vermemesi nedeniyle uluslararası tıp kongresine katılamayacak.

T24’ten Ergün Demir’in haberine göre, vize alamadığı için kendisine verilen görevleri yerine getiremeyeceğini kongre sekreteryasına bildirdiğini belirten Prof. Dr. Özkürkçügil, uçak biletleri ve otel ücretlerinin de yandığını söyledi.

Dünya çapında ismini duyuran Prof. Dr. Cüneyd Özkürkçügil, geçen yıl Dünya Kontinans Derneği/International Continence Society (Kadın Ürolojisi ve Fonksiyonel Üroloji) bilimsel komitesine seçilmişti.

5 kişilik komiteye giren Özkürkçügil, ICS (International Continence Society) Developing World bilimsel komitesine seçilen Türkiye'den ikinci hekim olmuştu.

ÜÇ AYDAN FAZLA SÜRE GEÇTİ”

Kanada’nın vize kararına tepki gösteren ve çok üzgün olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özkürkçügil, şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemi ve yaşadığım kenti uluslararası tıp kongresinde, birden çok görevle temsil etme onuruna sahip olmuşken, 3 aydan fazla bir sürede onaylanmayan Kanada vizesinden dolayı bu görevleri yerine getiremeyeceğimi kongre sekreteryasına bildirdim.

"GÖREVLERİM DURDU, BİLİM İNSANLARI ZOR DURUMDA KALDI"

Üstelik uçak biletlerim, otel masraflarım dahil tüm masraflar da çöpe gitti. Katılamadığım için de tüm programlardan çıkarılmak durumunda kaldım. Bu görevleri bana veren bilim insanlarını da çok zor durumda bırakmanın büyük üzüntüsü içindeyim. Ülkemin içini düşürüldüğü bu durumdan dolayı çok üzgünüm. Hiç hak etmediğim bu muamelenin bir cevabı olduğunu görmeden Allah bana ölüm nasip etmesin.”

İlgili Haberler