En yaşlı galaksi keşfedildi

En yaşlı galaksi keşfedildi
Bilim insanları toplamda 1200 saat süren araştırmaların sonucunda yeni bir galaksi keşfetti. Bu galaksi tarihin en eski galaksi olma özelliğini Dünya'dan 13,5 milyar ışık yılı uzakta olmasıyla kazandı.

WebTekno''dan elde edilen bilgilere göre; Bilim insanlarının yeni keşfi olan ve ‘HD1’ olarak isimlendirilen yeni galaksinin Dünya’dan 13,5 milyar ışık yılı uzakta olduğu açıklandı. Galaksinin tipi ve özellikleri hakkında henüz net bulgular bulunmazken, paylaşılan diğer bir bilgiye göre bu galaksi, Büyük Patlama’dan hemen hemen 330 milyon yıl sonra meydana geldi. Yani galaksi, bulunduğumuz evren için fazlasıyla yaşlı.

700 BİN OBJE ARASINDA YALNIZCA SÖNÜK KIRMIZI BİR NOKTAYDI:

Günümüz teknolojisi, ne yazık ki HD1 gibi uzak galaksileri detaylı şekilde gözlemlememize hatta bu galaksileri tespit etmemizi halen tam anlamıyla mümkün kılmıyor. Zira evrendeki en parlak gök cisimleri olan kuasarlar bile böylesine bir mesafede parlaklığını evrenin karanlığında kaybediyor. HD1’ın keşfi, toplamda dört güçlü optik ve kızılötesi teleskop sayesinde gerçekleşti.

Galaksi, Subaru Teleskobu, VISTA Teleskobu, Birleşik Krallık Kızılötesi Teleskobu ve Spitzer Uzay Teleskobu ile yapılan 1.200 saatlik gözlem sonrasında kendisini gösterdi. Galaksiyi ele veren şey, bu kadar uzak mesafelerdeki galaksilerin sahip olması beklenen kırmızılıktı. Yaklaşık 700 bin objenin arasında beliren bu kırmızı ışık, bilim insanlarında heyecan yarattı.

Bilim insanları, çok yakında kullanıma girecek ve evrenin ilk anlarını araştırmakla yükümlü olacak James Webb Uzay Teleskobu’yla bu galaksi hakkında daha fazla bilgi edinmeyi planlıyor.

İlgili Haberler