İşte AKP'nin Ankara anketi

A+A-
Orhan UĞUROĞLU

AKP ile çalışan Siyasal ve Sosyal Araştırma Servisi'nin (SAROS) Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için hazırladığı rapora göre Mansur Yavaş açık ara önde.

31 Mart'ta yapılacak seçime 42 gün kala Millet İttifakının adayı Mansur Yavaş ile Cumhur İttifakının adayı Mehmet Özhaseki'nin oy oranlarını açıklamadan önce şu bilgiyi vereyim.

Burhan Eptemli'nin sahibi olduğu SAROS'un 19-28 Eylül tarihleri arasında İstanbul'da 3027, Ankara'da ise 1620 denekle yüz yüze araştırma yöntemiyle yaptığı araştırmaya göre seçmenlerinin ezici bir çoğunluğu partiye oy veriyorlar.

saros.jpg

"Partiye oy veririm" diyenlerin oranı Ankara'da yüzde 59,3'ken bu oran İstanbul'da yüzde 63,1'e kadar çıkıyor.

Araştırmaya göre İstanbul'da "Adayın açıklayacağı projelere göre oy veririm" diyenlerin oranı yüzde 28,3'le ikinci sırada gelirken bu oran Ankara'da yüzde 17,8'le üçüncü sıraya düşüyor.

Ankara'da adayın "Ankaralı" olması 19,1'le ikinci sırada yer alırken, bu oran İstanbul'da 1,8'le en son sırada yer alıyor.

Şimdi bu verilere göre Ankara'ya bakınca;

Ankaralı olması Mansur Yavaş'a çok önemli oranda bir destek sağlıyor.

Ankaralılar yıllarca verilen seçim vaatlerinin gerçekleşmediklerini bildiklerinden "Adayın açıklayacağı projelere göre oy veririm" sorusuna yüzde 17,8 oranında önem veriyorlar ki Mehmet Özhaseki'nin, "projelerimizin arkasında bir ağa var, cumhurbaşkanı var" demesi çok fazla anlam taşımıyor Ankaralılar için.

Çünkü Ankaralılar gördü ve yaşadı ki Melih Gökçek'in 3 önemli projesi Ankara Kanalı, 333 Metre yüksekliğindeki Avrupa'nın en yüksek gökdeleni ve Kızılay - Esenboğa metro hattı 2014 yerel seçiminde Recep Tayyip Erdoğan tarafından desteklendi ama hiç biri gerçekleşmedi.

Şimdi gelelim SAROS Araştırma servisinin 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için yaptığı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı konusundaki araştırmanın sonucuna.

Şekil 1,1'e göre;

31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oyunuzu hangi İttifaka / partiye verirsiniz?

Kararsızlar dağıtılmamış hali

Millet İttifakı: Yüzde 46,2 - Mansur Yavaş

Cumhur İttifakı: Yüzde 37,9 - Mehmet Özhaseki

Kararsızlar: Yüzde 11,4

Diğer: Yüzde 1,4

Oy kullanmayacağım: Yüzde 3,1

Kararsızların dağıtılmış hali

Millet İttifakı: Yüzde 54,1 - Mansur Yavaş

Cumhur İttifakı: Yüzde 44,3 - Mehmet Özhaseki

Diğer: Yüzde 1,6

Evet, ilk kez bu kadar net rakamlar AKP Genel Merkezinden sızdı ki bu tablo Mehmet Özhaseki'nin seçilme şansının olmadığını ortaya koyduğu gibi "değiştirilme" olasılığını da ortaya koyuyor.

Erdoğan'ın Ankara sokaklarına çıkmasına rağmen Yavaş'ın Özhaseki ile arasındaki farkı 10 puana çıkartması, İYİ Parti lideri Meral Akşener'in deyimi ile seçmeninin, "AKP / Erdoğan hükümetinin kulağını çekeceğini" de ortaya koyuyor.

Mehmet Özhaseki'yi, "emir" vererek aday yapan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bu tablo karşısında Süleyman Soylu'ya, "Haydi, emir veriyorum adayım sensin" der mi?

AKP ve MHP birleşmeye doğru

AKP ve MHP ittifak yaptıkları seçim çevrelerinde, "Cumhur İttifakı" ruhuna uygun hareket edilmesi için parti teşkilatlarına "ortak genelge" yayınladılar.

Genelgede, AKP ve MHP'nin "ortak çalışma" yapmaları ve ittifak adaylarının seçim çalışmaları kapsamında illerde izleyeceği yol haritası ve çalışma esaslarının belirlendiği genelge, her iki partinin seçim koordinasyon merkezlerine iletildi.

Seçim ofislerinde büyükşehir belediye başkan adayı ve ilçe belediye başkan adayının birlikte çekilmiş fotoğrafı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin birlikte çekilmiş fotoğrafları kullanılacak.

AKP ve MHP ortak program yapabilecek.

Değerli okurlarım, 16 Nisan referandumu ile "tek adam rejimini" Erdoğan'a hediye eden MHP ve Genel Başkanı Devlet Bahçeli,

24 Haziran seçiminde Cumhurbaşkanı adayı çıkartmadı,

Meclis Başkanlığına aday göstermedi,

Ankara, İstanbul ve İzmir'de Büyükşehir Belediye Başkan adayı çıkartmadı…

Ve Cumhur ittifakı da gösterdi ki MHP'nin kaderi AKP'ye endekslendi.

Şimdi bir de şunu vurgulayayım.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) Türkiye'nin uzun vadeli yerel para birimi cinsinden kredi notunun "BB- Eksi" olarak teyit edildiğini açıkladı.

Mehmet Özhaseki'nin yani Cumhur İttifakının Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını kaybedeceği SAROS'un Şubat 2019 tarihli anketi ile ortaya çıkıyor.

Bu tablo 31 Mart yerel seçiminde gerçekleşirse, bakalım domates, biber, patlıcan kuyruğundaki Türk seçmeni Cumhur İttifakına yani Erdoğan iktidarına ne not yani yüzde kaç oy verecek?

 

 

  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları