Yoldan geçenleri zorla çeviriyorlar. Kırıklı köyündeki gelenek 19 yıldır sürüyor

Yoldan geçenleri zorla çeviriyorlar. Kırıklı köyündeki gelenek 19 yıldır sürüyor
Gümüşhane-Erzincan karayolu üzerinde bulunan Kırıklı köyünde Ramazan ayında her yıl gerçekleştirilen ücretsiz iftar yemeği geleneği, köy halkı tarafından 19 yıldır devam ettiriliyor. Eski muhtar Alim Aşkın tarafından başlatılan gelenek, yoldan geçen herkese açık bir şekilde sunuluyor.

Başlangıçta köylülerin evlerinde hazırladığı yemeklerin yanı sıra bir kamyon sürücüsünün ekmek, peynir ve zeytinle iftar yapmasının ardından ortaya çıkan gelenek, zamanla büyüyerek profesyonel hale geldi.

Köylülerin talebi üzerine özel bir mutfak kuruldu ve sadece Ramazan ayında çalışmak üzere aşçı ve yardımcı tutuldu. Her iftarda 4 çeşit yemekle her gün farklı bir menü sunan köy halkı, bu hizmeti ücretsiz olarak sunuyor.

Köyün sadece çevrede değil, ülke genelinde de bilinirliği artarken, diğer köylerde ve şehirlerde de benzer gelenekler oluştu. Hatta yurt dışından gelen hayırseverler de geleneğin sürmesi için destek sağlıyor. Gümüşhane-Erzincan karayolu üzerindeki Kırıklı köyü, bu güzel geleneği devam ettirerek, insanlara yardım eli uzatan bir örnek olmaya devam ediyor.

Kırıklı köyü sakinleri olarak başlattıkları bu geleneği uzun yıllar boyunca devam ettirmek istediklerini söyleyen köy muhtarı Fikret Bulut, bu Ramazan ayında deprem bölgesine yardım götüren ve bölgeden dönüş sağlayan tır şoförleri ve kamyoncularla beraber depremzedeleri de özellikle iftara beklediklerini söyledi.“Buradaki her şeyi köylü vatandaşlarımız ve gönüllülerimizin desteğiyle yapıyoruz”

Uzun yıllardır süren bu geleneğe yurt dışından da destek sağlandığını ifade eden Bulut, “Bu yıl depremler dolayısıyla hüzünlü başladık. 2004 yılında bir kamyoncunun iftarını peynir ve zeytinle açtığını gören Alim hocamızın görmesiyle başlayan geleneğimiz 19 yıldır devam etmekte. Bu geleneğimizi burada herkesi davet ederek, özellikle depremden etkilenen herkesi davet ediyoruz. Bunun için de çalışmalar yapacağız. Yoldan geçen araçları durduruyoruz, kamyon, taksi fark etmeksizin. Bizim bu etkinliğimiz sadece Türkiye’de değil, yurt dışında da ilgi görüyor.

İnsanlarımız mutlu oluyor ve destek sağlıyorlar. Biz burada bir Kırıklı köyünü değil Gümüşhane’yi ve tüm Türkiye’yi temsil ediyoruz. Buradaki her şeyi köylü vatandaşlarımız ve gönüllülerimizin desteğiyle yapıyoruz. Çünkü gönül meselesi bunu yapabilmek. Depremzedelere buradan yardıma gidecek ve dönüş sağlayan kamyoncuları da iftarımıza bekliyoruz” dedi.

Sürekli Gümüşhane-Erzincan karayolunu kullandıklarını söyleyen tır şoförü Murat Yıldız, “Biz sürekli bu yollardayız, geçtiğimiz yıllarda da geldik. Sağ olsunlar güzel bir uygulama. Ramazan''da kendi imkanlarıyla iftar veriyorlar, çok güzel bir uygulama. Allah hepsinden razı olsun” diye konuştu.

Herkesin gönül rahatlığıyla Kırıklı köyüne gelerek iftarını yapabileceğini belirten Elazığlı tır şoförü Cihat Yılmaz, “Bundan 2 yıl önce amcamla birlikte yolculuk yaptığımızda burada iftar yapabileceğimizi söylemişti. Amcam 10 sene önce de burada böyle bir hizmet olduğunu söylüyordu. Bu hizmetten çok memnunuz. Diğer tır şoförü arkadaşlar da Kırıklı köyünden geçerken hiçbir sıkıntı yaşamadan istediği kadar yemek yiyebilir ve gönül rahatlığıyla gelebilirler” ifadelerini kullandı.

 

İlgili Haberler