Akşener ve rakibi adaylar

A+A-
Orhan UĞUROĞLU

Abdüllatif Şener muhalefete, "Deli gibi çalışın" diyor ki bakıyorum iki siyasetçi deli gibi çalışıyor. Birisi Meral Akşener, diğeri Recep Tayyip Erdoğan.

İkisi de Cumhurbaşkanı adayı ve aralarında müthiş bir rekabet var ama müthiş bir fark da var.

Akşener, kendi parası ve kıt imkanları ile siyaset yapıyor... İlleri, ilçeleri adım adım geziyor, meydanlarda, sokaklarda kendiliğinden toplanan vatandaşlara hitap ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise AKP'nin il ve hatta ilçe kongrelerine devletin uçağı ve imkanları ile gidiyor, partisinin teşkilatları tarafından bindirilmiş kıtalarla toplanmış davet edilmiş kalabalıklara hitap ediyor.

Devletin parası ve imkanları ile AKP faaliyetlerine katılıyor ama muhalefetten de her konuda olduğu gibi "tık" yok.

Tarafsızlık yemini bulunan ve 16 Nisan sonrası AKP Genel Başkanı olarak siyaset yapan Erdoğan'ın 2019 seçimlerinde de bu imkanları sonuna kadar kullanacağından şüphe yok ki maça 1-0 önde başlıyor.

Erdoğan'ın tüm toplantılarını yaklaşık 45 televizyon canlı yayınlıyor ister bir ister iki yerde konuşsun fark etmiyor hepsi bu televizyonlardan canlı yayınlanıyor ve haberlerinde de dakikalarca veriliyor.

Gazetelerde de durum farklı değil.

Akşener'in tek bir toplantısını tek bir televizyon canlı yayınlamıyor ve yazılı basında da sadece birkaç gazete faaliyetlerini yayınlıyor ki burada Yeniçağ'ın hakkını da teslim edeyim.

Yeniçağ Gazetesi ile Yeniçağ web sayfasının Meral Akşener haberlerine geniş yer vermeleri olmasa İYİ Parti seçmeni Akşener'in siyasi mesajlarından ve faaliyetlerinden haberi olmayacak.

Sadece AKP değil MHP, HDP ve CHP de devlet bütçesinden aldıkları milyonlarca lira ile siyaset yapıyorlar.

Akşener ise emekli milletvekili maaşının yanı sıra eşi Tuncer Beyin katkısı ile çok dar mali imkanlarla siyaset yapmaya çalışıyor.

Tabii devlet bütçesinden yardım alan AKP, CHP, MHP ve HDP 2019'da hem yerel, hem genel seçim olduğu için devlet bütçesinden tam 3 kez maddi yardım alacaklar.

İşte bu yıl, yani 2018 bütçesinden partilere verilen paralar:

AKP'ye 139.1 milyon lira

CHP'ye 71.2 milyon lira

MHP'ye 33.3 milyon lira

HDP'ye 30.1 milyon lira

2019'da bu bütçeler enflasyon oranında yaklaşık %10 artırılıp, 3'e katlanarak ödenecek.

AKP'ye 150 milyon x 3 = 450 milyon lira

CHP'ye 78 milyon x 3 = 234 milyon lira

MHP'ye 36 milyon x 3 = 108 milyon lira

HDP'ye 33 milyon x 3 = 99 milyon lira

Aman unutmadan yazayım, AKP ve MHP Cumhur ittifakı yaptıklarından bu iki partinin bütçesinin toplamı olan yaklaşık 550 milyon lira Recep Tayyip Erdoğan'ın Kasım 2019'da Cumhurbaşkanı seçilmesi için harcanacak.

Ki bu bütçeye Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Bakanlıkların da bütçelerini katmalısınız. Çünkü 16 yıldır her seçimde AKP devlet imkanlarını sonuna kadar kullanıyor.

Meral Akşener ise bu milyonlarca liralık bütçelere sahip iktidar ve muhalefet partilerine karşı cumhurbaşkanı olmak için eşinin parasına emekli maaşını da katarak sokak sokak geziyor.

  • Yorumlar 15
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları