Barzani en ağır cezayı hak etti

A+A-
Orhan UĞUROĞLU

Türkiye'ye hiç dost olmadı ki

1984 yılında iki önemli saldırı ile Türkiye PKK terör örgütünü net bir şekilde tanıdı.

15 Ağustos 1984 tarihinde Eruh baskınında bir er, 8 Ekim 1984'de Şemdinli baskınında bir yüzbaşı, bir astsubay ve bir erimizi şehit etti kahpe PKK.

Aradan yıllar geçip dönemin Başbakanı Turgut Özal da hayatını kaybettikten sonra gazeteciler, köşe yazarları ve siyasiler olmayan hayali iddialarda bulunmaya başladılar.

Eruh ve Şemdinli baskınlarında Özal'ın tatilde olduğu da, 3-5 çapulcu dediği de yazıldı.

Barzani'yi yazacağım ama 1970 ODTÜ mezunu İnşaat Yüksek Mühendisi N. Bülent Poyraz adlı okurumun gönderdiği mesaja da yanıt olması için belgeleri ile şu yanıtı da vereyim.

Eruh baskını olduğunda Ankara'da esnaf, şoför ve çiftçi temsilcileri ile toplantıdaydı. Aşağıdaki kupür de benim o günkü haberimdir.

 

Gelelim PKK'nın kahpe Şemdinli baskınına ki Barzani konusunda buradan başlayacağım yazamaya.

PKK'nın 2. Büyük eylemi olan Şemdinli baskınından sonra dönemin Başbakanı merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal THY uçağı ile Van'a oradan da karayoluyla Şemdinli'ye gitti.

Günaydın gazetesi Başbakanlık muhabiri olarak kendisini izledim.

Özal'a baskına uğrayan jandarma karakolunun bahçesinde brifing veren dönemin Van Jandarma Tugay Komutanı ve Hakkari Operasyon Bölgesi sorumlusu Tuğgeneral Kenan Sancar, "Doğuda teröristleri Barzani kuvvetleri destekliyor" dedi.

Aradan 26 yıl geçti ve kahpe terör örgütü büyük terör saldırıları ile yüzlerce şehit vermemize neden oldu ve 19 Haziran 2010 tarihinde Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Gediktepe Üst Bölgesi'ne yapılan saldırı sonucu 11 asker şehit oldu, 18 PKK'lı öldürüldü.

21 Haziran 2010 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında yapılan terör zirvesine dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar, Genelkurmay Başkanı, Kuvvet komutanları, MİT ve Emniyet Genel Müdürü katıldı.

22 Haziran 2010 tarihinde 1984 Şemdinli baskınından 26 yıl sonra Hürriyet Gazetesi 9 sütuna manşet haber yaptı.

(Hürriyet: Barzani'ye uyarı.''

BARZANİ'YE UYARI…

Tuğgeneral Kenan Sancar'ın 26 yıl önce yaptığı uyarı adresini buldu diye sevindim bu uyarı sonrası..

26 yıl içinde Barzani'nin PKK terör örgütüne destek vermemesi tam tersine engel olması için Türkiye'nin yanında olmasını sağlamak amacıyla kırmızı pasaport da verilen Mesut Barzani açılım sürecinde de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "onur konuğu" olarak Diyarbakır'da Tatlıses ve Şirvan'ın konserlerinin davetlisi idi.

Barzani ve Peşmergeleri 1984'den bu yana ne tek bir PKK'lının Türkiye'ye saldırmasını engellediler, ne de Türkiye ile birlikte PKK'lıları yok etme eylemlerine katıldılar.

Ceyhan boru hattından Musul-Kerkük petrollerini satarak büyük ekonomik güç sağlayan, Amerika ve AB'nin desteğini alarak Bağımsız Kürdistan için referandum yapacak olan Barzani Türkiye sınırında, "bize verdikleri hiçbir sözü tutmadılar" diye bir iddiada bulundu.

Türkiye'nin kendisine verdiği bir söz var mı yok mu önümüzdeki günlerde göreceğiz ama istiyorum ki bu Peşmerge başına referandum sonrası Türkiye hak ettiği en ağır yaptırımları uygulasın.

Öyle üç-beş kelimelik kınama mesajları hem beni, hem Türk halkını kızdırır ki şehitlerimizin de hesabı sorulmamış olur.

Bilinsin ki Barzani hiçbir zaman Türkiye'nin dostu olmamıştır.

  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları