İbibik soruyor belediye susuyor

Datça Belediyesi Meclisi üyesi Can Canbey'in satmak için yaptığı villalara yıldırım hızıyla altyapı gittiğini yazdık. Can Canbey aradı, kendi açısından olayı anlattı ve açıklama gönderdi. Teşekkür edip, virgülüne satırına dokunmadan açıklamasını yayınladık.

AKP İlçe Başkanı Fatih Keleş'in Oda Tv'de çıkan "arazi işgal" haberini paylaştık. Fatih Keleş aradı, dürüstçe haberin doğru olduğunu ama 1.5 yıl önce alınan mahkeme kararının bugün gündeme getirilmesini doğru bulmadığını açıkladı. Haberin Oda Tv'ye ait olduğunu belirterek, kendisine teşekkür ettim.

CHP İlçe Başkanı Aytaç Kurt'un babadan kalma imarlı arsasına inşaat ruhsatı almadan kuru beton döküldüğünü yazdık, müteahhit Özcan Kaya aradı, bitişiğindeki arsaya hazır beton arabası gelmişken çamuru örtmek için beton döktüğünü, olaydan Aytaç Kurt'un haberi olmadığını açıkladı. Kendisine teşekkür ettim.

Datça Belediyesi Başkan Yardımcısı İnci Bilgin ile meclis üyesi Fatma Tatlı'nın bir ev ziyareti ile ilgili Facebook paylaşımındaki eleştirel yorumların silindiğini yazdık. Fatma Tatlı aradı bir sansürün söz konusu olmadığını, sadece hakaret içeren yorumları kendilerinin kaldırdığını açıkladı. Teşekkür ettim.

Yaptığımız bir haberde, kaleme aldığımız bir yazıda eleştirilen kişi bir açıklama gönderirse, onu yayınlamak bizim meslek namusumuz.

Açıklamanın doğru ya da yanlış olduğunun kararını vermek de kamuoyuna kalıyor.

Durum böyleyken, günlerdir usülsüzlük, adam kayırma, torpil iddialarıyla çalkalanan Datça Belediyesi'nden tek bir ses çıkmaması çok düşündürücü.

Tam bir sağır sessizlik.

whatsapp-image-2023-10-24-at-09-58-09.jpeg

İmar Komisyonundan sorumlu belediye meclis üyesi satmak için yaptığı 3 katlı villanın yanına kaçak havuz koyuyor. Olay fotoğraflarla kanıtlanıyor. Ulusal medyada haber oluyor.

Belediye sağır sessiz.

Niye göz yumdunuz, bir işlem yaptınız mı, bir ceza verdiniz mi? Vatandaş bunu yaparsa göz yumar mısınız?

Tık yok.

Belediye çalışanlarının eşleri, akrabaları torpille bir bir işe alınıyor. Vatandaş "Gelinler Odası" diye anlamlı bir gönderme yapıyor.

Belediye sağır sessiz.

Kimler, neden işe alındı.

Torpilleri kim?

Hani nerede liyakat?

Tık yok.

El işi stantlarıyla ilgili onlarca şaibe, usülsüzlük, adam kayırma iddiaları ayyuka çıktı.

Belediye sağır sessiz.

Sorduk.

Stantlarda fabrikasyon ürün satılıyor mu?

Aynı aileden eşler farklı yerlerde stant açabiliyor mu?

İkametgahı Eski Datça'da olmadığı halde Eski Datça'da stant açan var mı?

Bir tatilci Datça'da bir arkadaşının ikametgahını göstererek stant açıyor mu?

En önemlisi Kumluk'ta kuraya girmeyen bir kişiye pat diye stant verildi mi?

Tık yok.

Yıkılacağı açıklanan ama nedense yıkılamayan Ilıca Kamping'deki kaçak bungalovların yapımından belediyenin haberdar olduğu iddia ediliyor, hatta o bungalovların kurulduğu arsadaki ağaçların belediye tarafından budandığı söyleniyor.

Belediye yine sağır sessiz.

Soruyoruz, bunlar doğru mu diye.

Tık yok.

Küçümsemek için söylemiyorum, inanın Kanarya Sevenler Derneği ile ilgili bir eleştiri yapılsın, derneği yönetenler anında cevap verir.

Ama Datça Belediyesi sağır sessiz.

Sessizlik eleştirileri, iddiaları kabul etmektir bir bakıma.

Kabul etmek de, bir erdemliliktir aslında.

Bizim belediyede bu konuda ciddi bir sorun var.

İletişim, bilgilendirme sorunu var.

Bu sağır sessizlikte İbibiklerin dansı devam edecek.

Müziğin sesini duymayanlar dans edenlere deli der ya.

Varsın desinler.

"Satılık kalem, şu partinin adamı, şu adaya çalışıyor, başkanlığa aday, meclise girmek istiyor" diyemeyeceklerine göre varsın deli desinler.

Çünkü günden güne çoğalır, delimiz bizim.

Her gün Datça semalarına iyi bakın, deli İbibiklerin dansını göreceksiniz.

Yazarın Diğer Yazıları