Küstah Çipras'a Erdoğan, ağzının payını veremedi...

A+A-
Orhan UĞUROĞLU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 65 yıl aradan sonra yaptığı Yunanistan ziyaretinde Türkiye'de gündem yaratacak neler oldu neler? Yunan Başbakanı Çipras, "Kıbrıs işgal altında" dedi, Erdoğan, "işgal yok" diyemedi ağzının payını maalesef veremedi.

Yunanistan Başbakanı Çipras, ''Sayın Erdoğan'ın Ege'deki ve Kıbrıs'taki fikir ayrılıklarıyla ilgili bahsettiğini duydum. 43 yaşındayım ve bu mesele sürekli tartışılıyor. Sevgili Cumhurbaşkanı, bu durum 43 yıldır devam ediyor. 43 yıl önce yasa dışı bir işgal olmuştu bu nedenle bu konu ortaya çıktı'' dedi.

Bekledim ki Erdoğan İsrail Cumhurbaşkanı'na Davos'ta yaptığı gibi, "one minute" (bir dakika) diyerek masaya yumruğu vursun.

Bekledim ki Erdoğan, "Türk askeri Kıbrıs'a işgal için değil, Türk soydaşlarımızın soykırımını engellemek için gitti. Kıbrıs'a barışı Yunanistan'a demokrasiyi götürdü Türk askeri" desin.

Ama güvendiğimiz dağlara kar yağdı ve Türk askerini Kıbrıs'ta "işgalci" gösteren küstah Yunan Başbakanı Çipras'a ağzının payını veremeyerek şunları söyledi Erdoğan:

"Kıbrıs konusunda da ben de 63 yaşındayım, bu işi çözmenin yollarını arayacağız. Ciddi bir tecrübem var, takip ettiğim süre var. Bu takip ettiğim sürede minderden kimin kaçtığını da biliyorum. İki de bir Kıbrıs'taki askerlerimiz konuşuluyor. Tamam da Yunanistan asker bulundurmadı mı?"

Unutulmaması gereken bir konu da var ki Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP'nin iktidarı döneminde Yunanların Ege denizindeki 18 adamızı işgal etmelerine de ne yazık ki hiç değinmedi. Küstah Çipras Türk askerini Kıbrıs'ta "işgalci" diye tanımlarken suratına tokat gibi inecek, "Türk adalarını işgal eden Yunanistan asıl işgalcidir ve derhal adalarımızı terk etmelidir" demedi, her nedense diyemedi.

Lozan krizi

Erdoğan'ın Yunanistan ziyaretinde Lozan krizi de yaşandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Atina'ya gitmeden bir gece önce (6 Aralık 2017 Çarşamba) Yunan Skai televizyonuna "Güncelleme derken A'dan Z'ye ne varsa bir değerlendirmeye tabi tutulabilir" dedi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos, Erdoğan'ın bu sözlerine atıfta bulunarak, "Yunanistan'ın sınırlarını ve egemenliğini teyit eden Lozan Antlaşması müzakere edilemez, güncellenemez, yeniden gözden geçirilemez" dedi.

Erdoğan ise "Lozan konusunda anlaşılmayan bazı incelikler var. Lozan'da sadece Türkiye ve Yunanistan değil 11 taraf ülke var. Japonya bile var. İngiltere var. 94 yıl geçti. Taraflar anlaşırlarsa gözden geçirilmeli" diye Lozan'ın güncellenmesi konusunda görüşünü ısrarla sürdürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ortak basın toplantısı düzenleyen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da Erdoğan'ın, "Lozan güncelleştirilmeli" sözlerine, "Lozan Antlaşması'nın yeniden yapılandırılması söz konusu olamaz" diye tepki gösterdi.

Lozan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunun 'Tapu Senedi'dir ve asla güncellenemez, güncellenmesi istenemez.

Temel taşımız

Erdoğan'ın Lozan'ı Yunanistan ile güncellemek istemesi hatadır, yanlıştır çünkü 11 ülke tarafından imzalanan Lozan bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün temel taşıdır.

Bu güncelleme diyelim ki yapılmaya başlanıldı yarın Ermenistan, Kürdistan başta olmak üzere Türkiye'nin düşmanları yamyamlar gibi Türkiye'nin toprak bütünlüğüne saldıracaklardır.

Türk halkı ülkeyi 7 düvelin işgalinden temizleyerek, Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının önderliğinde şehitlerinin kanları ile bu vatanın sınırlarını çizdi merhum İsmet İnönü ile Lozan başarısına imza atarak Türkiye Cumhuriyetini kurdu.

Lozan sınırlarımızı çizen en önemli antlaşmadır ama işin acı yanı Türkiye'nin tapu senedi olan Lozan'a Türkiye'nin Cumhurbaşkanının değil Yunan Cumhurbaşkanı ve Başbakanının sahip çıkmasıdır.

  • Yorumlar 13
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları