Flaş...Flaş...İmamoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na destek açıklayan 81 il başkanına tepki

Flaş...Flaş...İmamoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na destek açıklayan 81 il başkanına tepki
Değişim mesajı veren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kılıçdaroğlu'na destek veren 81 il başkanına tepki gösterdi. İmamoğlu, "Kişisel ikili sohbet havasında nöyle bir metnin yazılmasını onaylamıyorum" dedi

Yeniçağ/Tolga ŞAHİN

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün düzenlediği basın toplantısıyla hem değişim mesajı verdi hem de 81 il başkanının Kılıçdaroğlu'na destek veren açıklamalarını eleştirdi.

İmamamoğlu, "İl başkanlarının açıklamalarını doğru bulmuyorum. Kişisel ikili sohbet havasında nöyle bir metnin yazılmasını onaylamıyorum. 81 il başkanının böyle bir düşüncede olduğunu da düşünmüyorum
Tam olarak hangi il başkanları olduğuna bakamadım. Ancak 81 il başkanı bu düşüncede değil kanısındayım."

Değişimden kastım lider bazlı vitrin değişimi değil topyekün bir değişim talebidir. Zamanla lider değişimi de olacaktır ancak şuan talebim yönetim, idare ve anlayış değişimi" dedi

İMAMOĞLU’NDAN DEĞİŞİM MESAJI VE KONUŞMASINDAN BAZI BÖLÜMLER

-Ne yazık ki, cumhuriyetimizin 100. yılına girerken Türkiye, milli iradeye dayalı yönetim fikri zayıflamış, toplumsal kesimler arasındaki kutuplaşma derinleşmiş, adalete güven tükenmiş halde. Bu haliyle ülkemiz demokratik dünyadan uzaklaşmış bir durumda.

-Muhalefet bileşenleri olarak 21 yıllık iktidarın en zayıf olduğu bir dönemde hem Meclis hem de Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybettik.

-Vatandaşın değişim talebine cevap veremedik. İktidar değiştirecek bir güven ve umut yaratamadık. Bugün içinde olduğumuz tablo sadece bir seçim yenilgisi tablosu değildir.

-Çaresizlik ve ümitsizlik Türkiye'yi, giderek muhalefetsiz bir otoriterliğe doğru sürüklüyor. Dünya örneklerinden biliyoruz ki, muhalefetin etkisiz ve zayıf olduğu demokrasiler yaşayamaz.

-Muhalefetsiz rejimlerde vatandaşlar iktidarların merhametine terk edilir. Toplum bizden esaslı bir değişim bekliyor. Bu değişimi gerçekleştiremezsek ne vatandaşların beklentisini karşılayabiliriz ne de bulunduğumuz mevzileri koruyabiliriz.

-Daha da kötüsü, uzunca bir süre toplumsal muhalefetin değişim arzusunu ve umudunu kolay kolay yeniden harekete geçiremeyiz.

“VİTRİN DEĞİŞTİRMEK YETMEZ”

-Bu tablo devam ederse önümüzdeki yerel seçimlerde de başarılı şansı kalmaz. Türkiye muhalefetini buradan çıkarmak, CHP'nin göstereceği kararlı değişim iradesine bağlıdır.

-Bir bütün olarak kendimizi, partimizi, muhalefeti yeniden inşa etmemiz en acil ve en hayati ihtiyaçtır. Sadece vitrinimizi ve söylemimizi değiştirmek yetmez.

-İdeolojik politik hattımızı sosyal demokrasinin evrensel ilkeleriyle, toplumun bugünkü özgürlük, adalet ve eşitlik talepleriyle ve zamanın ihtiyaçlarıyla güncellemeliyiz.

“DEĞİŞMEK ZORUNDAYIZ”

-CHP'yi topluma açarak örgütümüzü gençleştirmeliyiz. Parti içi demokrasi vazgeçilmez prensibimiz olmalı. Değişmek zorundayız.

-Değişime direndiğimiz her dakika toplumla aramızdaki mesafe açılıyor. Muhalefette yaşanacak yenilenme yeni bir ittifak mimarisinin kurulmasının da anahtarıdır.

-Toplum muhalefetin genelinden bir yenilenme ve dönüşüm beklemektedir. Yeni ittifakların toplumda güven tazelemesi ve iktidar umudunu diri ve enerjik tutması bir zarurettir.

-Değişemeyen ve dönüşemeyen bir muhalefet iktidarı da değiştiremez. Ülkeye demokrasiyi getirebilmek için önce kendimizi değiştirmeliyiz.

-Tarih geçen yüzyılda CHP'ye Türkiye’nin modern ve güçlü bir devlet olmasına öncülük etme rolü yüklemişti. Zaman şimdi bize toplum eliyle daha güçlü bir demokrasi inşa etme sorumluluğu yüklüyor. Bu görevden kaçamayız, kaçmayacağız.

-İstanbul'da değişimi gerçekleştirdiğiniz ve 4 yıldır sürekli artan bir destekle sahip çıktığınız için sizlere ve tüm hemşerilerime çok teşekkür ediyorum.

-Sizin desteğiniz, iradeniz ve emeğinizle İstanbul değişti. Sizlere, bu eşsiz şehre ve “Durmamak üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar” diyen Atatürk'e layık bir yönetici olabilmek benim için en büyük onurdur.

İlgili Haberler