Uzman isim uyardı. Kripto para vurguncularının yeni yöntemine dikkat

Uzman isim uyardı. Kripto para vurguncularının yeni yöntemine dikkat
Kripto para vurguncularının yeni yöntemi, "Yok artık" dedirtiyor. Uzman isimden flaş uyarılar.

Son yıllarda kripto para borsaları ve alt coinler üzerinden yapılan dolandırıcılık faaliyetleri artış gösterdi. Sosyal Medya Uzmanı Alaattin Çağıl, Twitter’da yaygın olarak ortaya çıkan coin dolandırıcılığına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

DHA''da yer alan habere göre, son yıllarda milyonlarca kişinin ilgisini çeken kripto borsası ve alt coinlerde yaşanan dolandırıcılık vakaları da artış gösterdi. Özellikle sosyal medya üzerinden yaşanana dolandırıcılıklara dikkat çeken Sosyal Medya Uzmanı Alaattin Çağıl, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

"POPÜLER HESAPLARI KULLANIYORLAR" 

Twitter’da coin dolandırıcılığının işleyişine ilişkin gözlemlerini aktaran Çağıl; “Çoğunlukla popüler hesapları kullanıyorlar. Bu hesaplar, halihazırda zaten milyonlarca Twitter kullanıcısına hitap ediyor. Bazı durumlarda ise kendileri doğrudan yeni hesapları büyütüp, geniş kitleleri konsolide etmek amacıyla kullanıyorlar. Bu dolandırıcılar, piyasaya tümüyle hâkim durumdalar.

Hangi coinin ne zaman yükseleceğine ilişkin bilgiye sahipler. Dolayısıyla yüksekken manipülasyon yaratıp kullanıcıları o coini satın alamaya yönlendiriyorlar. Daha sonra ise düşükten tekrardan kendileri satın alarak haksız kazanç elde ediyorlar. Bu noktada bazı coinlerin yüzde 10.000 oranında düştüğünü bile görmek mümkün” İfadelerini kullandı. 

YATIRIMCILAR KİMLERDEN TAVSİYE ALDIKLARINA DİKKAT ETMELİ 

Son olarak kripto para yatırımcılarına önerilerde bulunan Sosyal Medya Uzmanı Alaattin Çağıl, “Yatırımcılar kesinlikle kimlerden tavsiye aldıklarına dikkat etmeli. Kişisel kanaatim tavsiye almanın doğru bir yöntem olmadığı yönünde. Elbette otorite haline dönüşmüş ve finansal yatırım araçlarına hâkim olan uzmanlar, bilgi edinmek açısından oldukça iyi birer kaynak.

Bununla birlikte piyasada tamamen kendi çıkarlarını düşünen ve amaçları doğrultusunda tabiri caizse küçük yatırımcıları piyon gibi kullanan manipülatif kişiler de bulunuyor. Bunlara kesinlikle taviz verilmemeli. Yatırımcılara tavsiyem, öğrenme sürecini hızlandırarak kripto para borsalarına ilişkin bilgi edinmeleri yönünde. Ayrıca finansal okuryazarlık da bu işin bir diğer ayağı. Kesinlikle bu konularda bilgili ve eğitimli olunmalı” şeklinde değerlendirmelerde bulundu. 

İlgili Haberler