Bakan Bilgin’den herkesin moralini bozacak asgari ücret açıklaması. Milyonların gözü kulağı bu haberdeydi

Bakan Bilgin’den herkesin moralini bozacak asgari ücret açıklaması. Milyonların gözü kulağı bu haberdeydi

Milyonlarca işçi asgari ücrete yılsonunda yapılacak zammı beklerken Bakan Bilgin’den hayal kırıklığı yaratacak açıklama geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "5 bin 500 lira olan asgari ücrete yüzde 50 zam olur mu?" sorusuna, "Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım" yanıtını verdi.

Halbuki Bakan Bilgin’in aksine iktidara yakın basında asgari ücretin 7 bin 500 TL ve üzeri olacağına ilişkin haberler yapılıyordu.

Örneğin Sabah yazarı Faruk Erdem, katıldığı bir canlı yayında net asgari ücretin 7 bin 500 liradan aşağı olmayacağını ifade etmişti.

Yine Sabah gazetesinde çıkan bir başka kulis haberinde ise, asgari ücretin 7 bin 500- 8 bin lira arasında olacağı açıklanmıştı.

EYT İLE İLGİLİ DE KONUŞTU
Emeklilikte Yaşa Takılanlar''la (EYT) ilgili açıklamalarda bulunan Bilgin, "EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez. Bunlar ancak eksik prim gün sayısını tamamlamak üzere yapılır. Yani o eksik kalan prim gün sayısını telafi eder. Ama işe başlangıcı geri çekmez. Öyle bir şey yok" dedi.

EYT''Lİ ÇALIŞANA 5 PUAN FORMÜLÜ
Bilgin, emekli olanların işe devam etmesi durumunda, normal çalışanlara göre primlerinin 5 puan yükseldiğini ve işverenlerin EYT düzenlemesinin hayata geçmesi sonrasında bu farkın kaldırılmasını istediğini belirtti.

Bilgin, şunları kaydetti:

"Buna çözüm olarak işveren emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlete normal çalışandan daha fazla prim ödüyor. Oradaki primi aşağı çekerek eşit seviyeye getireceğiz. Yani işverene sen EYT''li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz sana sosyal güvenlik destek primi vereceğiz" açıklamasında bulundu.

EYT''lilerin kıdem tazminatı konusunda işverenin taleplerine de değinen Bilgin, "Bu konuda da hükümetin bazı formülleri var" diyerek şunları ifade etti:
"Öncelikle bu büyük bir sorun değil. Çünkü işveren kıdem tazminatını vergiden düşüyor. Ayrıca kıdem tazminatı ödemesini işveren işçisiyle kendi arasında anlaşarak taksitlendirebilir. İşveren EYT''lilerin kıdem tazminatını ödeyebilmek için kredi talebinde de bulunuyor. Ancak hükumet bu konuya sıcak bakmıyor. Kıdem tazminatının işveren tarafından hazır tutulması gerektiğine vurgu yapılıyor."

 

İlgili Haberler