Yollar ve demiryolları yer değiştirdi. Türkiye 3 metre kaydı. Kandilli Rasathanesi Müdürü haklı çıktı

Yollar ve demiryolları yer değiştirdi. Türkiye 3 metre kaydı. Kandilli Rasathanesi Müdürü haklı çıktı

Kahramanmaraş'ta yaşanan deprem felaketinden sonra Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Türkiye'nin 3 metre yer değiştirdiğini açıklamıştı. Sosyal medyada paylaşılan yol ve demiryollarının yer değiştirdiği görüldü.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6''lık iki büyük depremin ardından bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ederken depremin şiddetiyle ilgili Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener''den dikkat çeken bir açıklama geldi.

"GERÇEK BİR AFETLE KARŞI KARŞIYAYIZ. TÜRKİYE 3 METRE KAYDI"

Türkiye''nin çok büyük bir afetle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Özener, "Gerçek bir afetle karşı karşıyayız. 7.7 ve 7.6''lık iki deprem daha önce alışılagelmiş bir deprem hareketliliği değil. Şöyle düşünün doğrultu atımlı bir faydayız. Durduğunuz plakanın ortasında fay hattı var, karşı bloğunun sola doğru hareket ettiğini düşünüyorsunuz, doğrultu atımlı fay hattı olduğu için birinin sağa birinin sola kaydığını düşünün ve ilk pozisyonlarına göre 3 metrelik bir atım oluyor" ifadelerini kullandı.

Bu açıklamalardan sonra sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar ise Özener’i doğruladı. Yollar ve demiryolları büyük tahribata uğrarken, yamuldukları görüldü. Yolların yer değiştirdiği görülürken, tren raylarının ise yaklaşık 3 metre yamulduğu görüldü.

Karayolunun yaklaşık 3 metre kaydığı görüldü

 

Raylar depremin şiddetiyle ''S'' çizdi
Depremin şiddetiyle rayların büküldüğü görüldü
Depremin etkisiyle raylar kullanılamaz hale geldi

 

Raylar tel gibi büküldü
Aktif fay hattı üzerinde yer alan tren rayları bükülerek kullanılamaz hale geldi.
Depremden etkilenen yollarda da kaymalar oluştu

 

 

İlgili Haberler