Kızılay konserve barbunyayı da AHBAP'a parayla satmış. Haluk Levent canlı yayında açıkladı

Kızılay konserve barbunyayı da AHBAP'a parayla satmış. Haluk Levent canlı yayında açıkladı

Haluk Levent, Kızılay’ın depremzedeler için gıda arayan AHBAP’a çadırları sattığı gibi konserve barbunya ve gıdaları da sattığını canlı yayında açıkladı.

Kahramanmaraş depremlerinin ilk günlerinde Kızılay iştirakinin, deposundaki çadırları para karşılığı Ahbap Derneği''ne sattığının ortaya çıkmasından sonra, derneğin kurucusu Haluk Levent açıklama yaptı.

Fox TV’de konuk olduğu programda konuşan Levent "Sistemi kimse bilmiyor. AFAD da çadırları parayla, faturalı alıyor Kızılay’dan" dedi.

Levent, Kızılay’dan ücreti karşılığında gıda da (konserve) satın aldıklarını açıkladı.

Levent "Siz Kızılay''dan gıda aldınız mı?" sorusunu şöyle yanıtladı.

"Kızılay en başta besin kurumudur. Onlar yemek üretiyor, karşılıklı işbirliğiyle o yemeklerden de satın alabiliyorsunuz, konserveler yapabiliyorsunuz. Bunu biz ahlaki buluyoruz..."

- Siz Kızılay''dan Kızılay''dan gıda aldınız mı?

"100 TL''nin 7''sini Kızılay''dan dönüşümlü şeyler var. Barbunyalar, kurufasulyeler falan onları aldık. Evet onları almışız ama tam rakamı yarın raporlarda çıkacak."

Levent, "Sivil Toplum Kuruluşları AFAD''la işbirliği protokolü yaparlar. Devlet bir AFAD, bizler STK''yız. Devletle biz nasıl yarıştırılabiliriz? Biz ancak el ele insanların yardımına koşabiliriz" ifadelerini kullandı.

TWİTTERDAN DA AÇIKLAMA YAPTI

Levent, sosyal medya hesabından barbunya satışına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

Canlı yayın bitti.

Açıklamaya zaman kalmadı.

Kızılay kurumunun alt iştiraki olan

Kızılay Lojistik A.Ş den 30 bin adet 4 kişilik bir ailenin 3 öğünlük yemeğini karşılayan ve 1 yıl bozulmayan gıda satın aldık.

Canlı yayın sonuna denk geldi.

Bilginize.

ÇADIR SATTIKLARI DA ORTAYA ÇIKTI

Kızılay’ın deprem bölgesine yardımlar yapan AHBAP’a çadır sattığı yönünde iddialar çıkmıştı.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Murat Ağırel’in gündeme getirdiği iddia ile ilgili AHBAP açıklama yaptı. Açıklamada Kızılay’ın çadır sattığı iddiası doğrulandı.

Haluk Levent’in kurucusu olduğu Ahbap platformu Twitter hesabından yaptığı açıklamada Kızılay’ın iştiraki olan Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş’den 2050 çadır satın alarak deprem bölgesine dağıttıklarını doğruladı.

ABHAP’ın açıklaması şöyle:

6 Şubat 2023 günü ülkemizde yaşanan Kahramanmaraş merkezli ve toplam on ili etkileyen deprem nedeniyle depremden zarar gören vatandaşlarımızın çadır ihtiyacını karşılayabilmek için tüm ülke seferber olmuş, Derneğimiz de tüm ülke çapında çadır üreten firmalar ile temasa geçmiştir.

Ancak; depremin 10 ili etkilemesi ve yıkımın olağanüstü düzeyde olması nedeniyle ülkemizdeki tüm çadır üreticilerinin mevcut stokları vatandaşlarımızın mağduriyetlerini karşılayamamıştır.

Arkadaşlarımız, Kızılay’ın iştirakinde olan Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş ile görüşme gerçekleştirdiler. Ellerinde 2050 adet olduğunu öğrendiğimiz çadırların sözleşmesini hemen yaptık ve ertesi sabah 2050 tane çadırı deprem bölgesine gönderdik.

Çadırlar 2 bölgeden gelecekti. Erzincan’dan 1232 adet (8 tır) çadır öncelikle en yakın şehirler olan Adıyaman ve Kahramanmaraş’a; Ankara''dan da 918 adet (8 tır) çadır Hatay’a gönderilmek üzere 10 Şubat''ta yüklendi ve aynı gece dağıtıldı.

AFAD ile temasa geçildi ve çadırların dağıtımını yapma konusunda bilgi verildi. Ayrıca 5-6 gün sonrasına teslim edilecek çadırlarla ilgili görüştüğümüz diğer firmalara da çadır siparişi verildi ve satın alındı.

Tüm detaylar ve raporlamalar periyodik olarak yayınlayacağımız denetim raporlarında kamuoyu ile paylaşılacaktır.

İlgili Haberler