Enkazdan 2 çocuğuyla kurtarılan anne yaşadığı felaketi anlattı: Üfleyerek çocuklarıma nefes aldırdım

Enkazdan 2 çocuğuyla kurtarılan anne yaşadığı felaketi anlattı: Üfleyerek çocuklarıma nefes aldırdım
Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6'lık depremlerin etkilediği Gaziantep'te evleri yıkılan ve 12 saat 2 çocuğu ile enkaz altından çıkarılan Kader Ercan, deprem sırasında yaşadığı korku dolu anları anlattı.

Kahramanmaraş''ta meydana gelen 7.7 ve 7.6''lık depremlerin etkilediği Gaziantep''te evleri yıkılan ve 12 saat sonra 6 yaşındaki Resul Yakup ve 2 yaşındaki kızı Aybike ile yaralı olarak enkaz altından çıkan Kader Ercan, deprem sırasında yaşadıkları felaketin boyutunu gözler önüne serdi.

DHA''nın haberine göre; Ercan, evlerinin beşik gibi sallandığını belirterek "Kızımı kucağıma alıp kaçarken, ev üzerimize yıkıldı. Yıkımda enkazın altında kızım kolumun altında, oğlum ise ayağının dibindeydi. Üfleyerek çocuklarıma nefes aldırdım. Çok bağırdım ama sesimi duymadılar. Bir süre sonra ayağımızın altından bir ışık açıldı. O açılmasaydı biz nefes alamazdık. ” dedi.

İlk deprem sırasında Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde yıkılan evlerinin enkazında kalan anne Kader Ercan ile oğlu Resul Yakup ve kızı Aybike Ercan, saatlerce yardım bekledi. Olay sırasında çalıştığı benzin istasyonunda bulunan Abdullah Ercan, ailesinin enkaz altında kaldığını öğrenince evlerine koştu. Abdulkadir Ercan, beraberinde eşinin eniştesi ve yakınlarıyla birlikte enkazda kalan ailesini kurtarmak için kendi imkanlarıyla çalışma başlattı.

12 SAAT SONRA EŞİ VE ÇOCUKLARINI ENKAZDAN ÇIKARDI

Abdullah Ercan, 12 saat süren çalışma sonucu eşi ve 2 çocuğunu enkazdan yaralı olarak çıkardı. Kader Ercan ile 2 çocuğuna ilk müdahale olay yerinde yapıldı. Buradaki tedavisinin ardından ağabeyi Murat Özel aracılığıyla Bursa’nın İnegöl ilçesine getirilen Kader Ercan ile 2 çocuğu İnegöl Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

“ÜFLEYEREK ÇOCUKLARIMA NEFES ALDIRDIM”

Yaşadığı dehşet dolu dakikaları anlatan Kader Ercan, çocuklarının enkaz altıda nefes alması için büyük çaba sarf ettiğini söyledi. Beşik gibi sallandıklarını Kader Ercan, "Gece uyandım, resmen yıkımdı. Oğlumu uyandırdım. Kızımı kucağıma alıp kaçarken, ev üzerimize yıkıldı. Yıkımda enkazın altında kızım kolumun altında, oğlum ise ayağımın dibindeydi. Kızımı kaldırıp nefes almasını sağladım. Üfleyerek çocuklarıma nefes aldırdım. Çok bağırdım ama sesimi duymadılar. Bir süre sonra ayağımızın altından bir ışık açıldı. O açılmasaydı biz nefes alamazdık. Sonra eşim ve eniştem geldi ve kıra kıra açtılar. 12 saat sonra enkazdan çıkarıldık. İnegöl''den ağabeyim gelip, bizi götürdü." dedi.

Tedavi altına alınan Kader Ercan ile çocuklarının sağlık durumun iyi olduğu öğrenildi. İnegöl Kaymakamı Eren Arslan ile İlçe Emniyet Müdürü Erdoğan Baydemir, aileyi hastanede ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

İlgili Haberler